Canlı
TV8'de şu an

Bu yarışmacının performansını beğendiniz mi?
Darbe girişimi püskürtüldü, demokrasi kazandı!

Darbe girişimi püskürtüldü, demokrasi kazandı!

Akşam saatlerinde başlatılan askeri darbe girişimi, gece yarısı püskürtüldü. Halk sabaha kadar sokaklarda demokrasiye sahip çıktı.

16.07.2016 12:21

Darbe girişimi kapsamında ilk olarak saat 22.00 sularında Ankara'da Genelkurmay Başkanlığı Karargahı’nda hareketlilik yaşandı. Karargah içinde silah sesleri duyuldu. Çok sayıda ambulans karargaha sevk edildi. 

Dün gece neler oldu?
Bu sırada İstanbul'da ise bir grup asker tarafından Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet köprüleri geçişlere kapatıldı.

İlk açıklama başbakandan
Başbakan Binali Yıldırım, Türkiye'de yaşanan olağanüstü durumla ilgili açıklama yaptı. Yıldırım, asker içerisinde bir gurubun kalkışma içerisinde olduğunu söyledi.

Asker TRT’ye girdi
Ankara'da savaş uçakları alçak uçuş yaparken, TRT Genel Müdürlüğü askerler tarafından ele geçirildi. TRT kanallarında yayın bir süre durduruldu. Bir süre sonra tekrar başlayan yayınlarda yönetime el konulduğu yönünde bildiri okundu.

Havadan ateş açıldı
MİT, Özel Harekat Merkezi, Türkiye Büyük Millet Meclisi, Ankara Emniyet Müdürlüğü'nü bombaladı. Bazı noktalarda havadan ateş açıldı. 

“Tüm milletimizi illerimizin meydanlarına davet ediyorum”
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, "darbe" girişiminde bulunan askere karşı halka çağrıda bulundu: 

“Milletin olanaklarıyla yapılan helikopterle, tankla milletin üzerine giderek bunun bedelini çok ağır ödeyecektir. Dik durmak suretiyle bu adımı atacağız. Yani bunun bedeli neyse bizler farklı bir şekilde bırakamayız, meydanı da onlara da bırakamayız. Yaptıkları işgali çok kısa zamanda ortadan kaldıracağımıza inanıyoruz. Kararlılığımızı test etmesinler.

Tüm milletimizi illerimizin meydanlarına davet ediyorum, milletçe meydanlarda toplanalım, toplarıyla, tanklarıyla ne yapacaklarsa yapsınlar. Halkın üzerinde bir güç tanımadım ben, bundan böyle de tanımam mümkün değil.”

Vatandaşlar sokağa döküldü
Türkiye'nin pek çok ilinde vatandaşlar sokağa döküldü, darbeci askerlerin ele geçirmeye çalıştığı noktalarda karşı koydu. Vatandaşlar askerleri tanklardan indirmeye çalıştı. Şehitlerin yanı sıra sivillerden de çok sayıda ölü ve yaralı var. Tankların otomobilleri de ezip geçtiği görüldü.

“Darbe püskürtüldü”
Gece saat 02:00 sularında açıklama yapan Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Basın Müşaviri Nuh Yılmaz, darbe girişiminin püskürtüldüğünü, yavaş yavaş normale dönülmeye başlandığını söyledi.

Yılmaz, katıldığı bir televizyon canlı yayınında, "Darbe girişimi püskürtüldü, normale dönmeye başlıyoruz. 

Yorumlar | 0
üye profil