Danimarka’da koronavirüsün 31 farklı türü görüldü

Danimarka Sağlık Bakanı Magnus Heunicke, ülkede koronavirüsün 31 farklı türüne rastlandığını açıkladı. 

Yayınlanma Tarihi: 08.03.2021 13:06
Değiştirme Tarihi: 08.03.2021 13:06
Danimarka’da koronavirüsün 31 farklı türü görüldü

Danimarka Sağlık Bakanı Magnus Heunicke, ülkede koronavirüsün 15 farklı türüne daha rastlandığını, şu ana kadar Danimarka'da 31 farklı türün görüldüğünü belirtti. Danimarka’da, İngiltere’de ortaya çıkan, Kovid-19’un mutasyona uğramış, daha hızlı yayılan türü B117’nin yanı sıra Güney Afrika’da ortaya çıkan B1351 ile Brezilya’da ortaya çıkan P1 türlerine de rastlanmıştı.

1 MART'TAN İTİBAREN...

Danimarka'da Aralık 2020'den bu yana yürürlükte olan koronavirüs önlemleri, 1 Mart’tan itibaren kademe kademe gevşetilmeye başladı. 1 Mart’tan itibaren 5 bin metrekareye kadar büyük dükkanların açılmasına izin verildi. 5 bin metrekareden büyük dükkanlar ise önceden rezervasyonla müşteri kabul edebilecek. AVM’lerdeki dükkanlar ise kapalı kalmaya devam edecek.

En fazla 5 kişinin bir araya gelmesi kuralı açık havada yapılan kültürel ve spor faaliyetlerinde 25 kişiye çıkarılırken, kültürel faaliyetlere katılacak kişilerin son 72 saatte alınmış PCR testi ibraz etmeleri gerekecek. Öte yandan Kuzey Jylland ve Batı Jylland bölgelerinde lise ve dengi eğitim kurumlarında öğrenciler okullarına dönebilecek. Öğrenciler haftada iki defa PCR testi yaptırmak zorunda kalacak. İsveç, Almanya ve Polonya arasında Baltık Denizi’nde bulunan Bornholm adasında ise temel eğitim okullarının tüm sınıflarının açılmasına izin verildi. Kuaförler, dövme klinikleri, güzellik salonları, sürücü kurslarının da maske, mesafe ve son 72 saatte alınmış PCR testi kuralları çerçevesinde açılmalarına izin verildi.

(AA)