Canlı
TV8'de şu an

Bu yarışmacının performansını beğendiniz mi?

'Sabiha Gökçen'deki patlama bomba olabilir'

İngiliz Daily Telegraph gazetesi İstanbul Sabiha Gökçen Havaalanı'nda dün gerçekleşen patlamanın bir bombalı saldırı olabileceğini belirtti.

24.12.2015 13:23

Uzman, olayın bir uçağın rutin teknik arızasından kaynaklanmış olmasının muhtemel olmadığını söylüyor. 

Patlamada bir havaalanı çalışanı ölmüş, biri de yaralanmıştı. 

Gazete olayı bir İngiliz havacılık güvenliği uzmanına yorumlattı. Londra merkezli havacılık güvenliği şirketi Augmentiq'in genel müdürü Matthew Finn, havaalanında camların zarar görmesinin şarapnel parçalarının bunlara çarptığı fikrini verdiğini belirtiyor.

Finn özetle şunları söylüyor:

"Şu aşamada kesin görüşlere sahip olmak için çok erken. Ancak en fazla göze çarpan şey, havaalanı camlarında şarapnel hasarı var gibi görünmesi. Artı, uçakların uğradığı hasarın belli bir uzaklıktan gerçekleşmiş olması. Bütün bunlar bir tür bombanın varlığına işaret ediyor." Finn olayın bombadan kaynaklanmamış olabileceğini dair diğer senaryolarla ilgili de şöyle konuşuyor:

"Uçağın içindeki ocağın arızalanmış ve birini yaralamış olabileceğine dair şeyler var. Ama patlamanın etki alanı öyle geniş ki bir tür donanım varmış gibi görünüyor. 

"Öyleyse soru, bunun havaalanına nasıl sokulduğu ve burada güvenliğin nasıl olduğudur." Daily Telegraph, "son dönemde Türkiye'de IŞİD destekli saldırılar yaşandığını ve dünkü patlamanın örgütün havaalanı güvenliğinde gedik açabildiği yönündeki kaygıları artırabileceğini" yazıyor. 

Gazete, Türkiye'de Kürt, solcu ve İslamcı militanların bombalı saldırı yöntemine başvurduklarını belirtiyor. 

Türkiye'deki ateşkesin Temmuz ayında son ermesiyle devlet ile PKK arasında yoğun çatışmalar yaşandığını hatırlatan gazete, 103 kişinin öldürüldüğü Ankara'daki bombalı saldırıdan da bahsediyor.

Yorumlar | 0
üye profil