Dağa kaçırılan iki kardeşe hepatit C virüsü bulaştı

Dağa kaçırılan iki kardeşe hepatit C virüsü bulaştı
Yayınlanma Tarihi: 29.05.2014 14:25 | Değiştirme Tarihi: 29.05.2014 14:38

Siirt'in Eruh ilçesinde bir yıl önce terör örgütünce kaçırılan 12 ve 13 yaşındaki iki kardeşe hepatit C virüsü bulaştığı ortaya çıktı.

Siirt'in Eruh ilçesinde bir yıl önce dağa kaçırılan 12 ve 13 yaşındaki kardeşlere oradaki sağlıksız yaşam koşulları nedeniyle hepatit C virüsü bulaştığı ortaya çıktı. Terör örgütü kamplarından alınıp getirilen çocukların hastalığı, ailenin diğer fertlerine de yayıldı.Siirt'in Eruh ilçesine bağlı Bilgili köyünde yaşayan Hızır Baytekin, AA muhabirine, oğlu R.B (12) ve kızı R.B'nin (13), geçen yıl terör örgütünce kaçırıldığını söyledi.Baytekin, çocuklarını geri almak için 5 kez Irak'a gittiğini ve bazı örgüt mensuplarıyla görüştüğünü dile getirdi.Çocuklarına kavuşmak için verdiği mücadele sırasında tehdit edildiğini kaydeden baba Baytekin, evinin de kundaklandığını ileri sürdü.İki çocuğuna, hastalandıktan sonra kavuşabildiğini ifade eden baba Baytekin, şimdi de onların sağlıkları için mücadele ettiğini belirtti.Baba Baytekin, şöyle konuştu:"Çocuklarım bir yıl önce dağa kaçırıldılar. Geri almak için çok uğraştım. 5 sefer Irak'a gittim vermediler, görüştürmediler. Geçtiğimiz günlerde aradılar, 'gel çocuğunu al' dediler. Gittiğimde kızım hastaydı onu Türkiye'ye getirdim, durumu savcılığa bildirdim. Çocuğu Siirt Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi'ne götürdüm. Hepatit C virüsü tespit edildi. Bunun üzerine diğer çocuğumu istemek için tekrar Irak'a gittim. Kardeşinin hastalık durumunu anlatınca onu da verdiler. Sağlık kontrolünde onda da aynı hastalık tespit edildi. Doktorlar tüm ailenin tahlillerinin yapılmasını istedi. İki küçük çocuğumun dışında ailedeki 10 kişide hepatit C virüsü çıktı. Çocuklardan 7'si Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi'ne sevk edildi. Eşim ve diğer 2 çocuğum Siirt'te tedavi edilecek. Çaresizlik içindeyim. Yetkililerin bize yardım etmesini bekliyoruz."Çocuklarını terör örgütünden alabilmenin sevincini yaşayamadan bütün aileyi etkileyen hastalıkla mücadele etmeye başladığını ifade eden baba Baytekin, örgütün, çocuklarını hasta olmasalardı geri vermeyeceğine inandığını kaydetti.

Çocuklar yaşadıklarını anlattıDağda rahatsızlanmaya başladığını ifade eden 13 yaşındaki R.B, sağlık kontrolüne götürüldükten sonra 3 ay kampta yattığını, eve geri dönmek istediğini ancak izin verilmediğini söyledi.Ailesine kavuştuğu için mutlu olduğunu dile getiren R.B, "Bir an önce iyileşmek ve kardeşlerime bakmak istiyorum. Tekrar eskisi gibi ailemin birliğinin oluşmasını istiyorum" dedi.İlkokul 3. sınıftayken dağa götürüldüğünü ifade eden R.B de dağdayken rahatsızlandığını, tedavi olmasına izin verilmediğini savundu. R.B, ailesine kavuştuğu için mutlu olduğunu anlattı.Çocuklarının gittiği günden beri içinin yandığını dile getiren anne de çok zor geçen bir yılın ardından çocuklarına kavuşmanın mutluluğunu yaşadığını ancak hastalıklarıyla yeniden yıkıldığını dile getirdi. (AA)