Türksat 4a uydusu D-Smart frekans ayarlama

Türksat 4a uydusuna geçişle beraber kanalların uydu ayarları da değişti. İşte D'smart kullanan için frekans ayarları...

Yayınlanma Tarihi: 19.09.2014 13:44
Değiştirme Tarihi: 19.09.2014 13:44
Türksat 4a uydusu D-Smart frekans ayarlama

Türksat 4a uydusuna geçişle beraber kanalların uydu ayarları da değişti. İşte D'smart kullanan için frekans ayarları...

D'smart 4a uydusu frekans ayarlarını nasıl güncelleyebileceğinizi sizler için anlatmaya çalıştık. Bu haberimizde 4a uydusu Dsmart frekans bilgilerine ve 4a uydusu Dsmart kanalları otomatik arama seçeneklerine ulaşabilirsiniz.

Türksat 4a Uydusu D-Smart Frekans Ayarları
Türkiye 18 Eylül gecesi uydusunu değiştirerek Türksat 4a uydusuna geçiş yaptı. Turksat 4a'ya geçiş yapan kanalların frekansının değişmesiyle sabah uyananlar kanallarda ''sinyal yok'' yazısıyla karşılaştı. Durumdan haberdar olanlar frekans ayarlarını yaparken, durumdan haberi olmayanlar ise elektrikçilerin ve uydu satıcılarınının yolunu tutmak zorunda kaldı.

Turksat 4a uydusuna geçişte aslında çok da zor olmadan uydularınızı ayarlayabilirsiniz. Bu haberimizde size, D'smart yayın  grubunun frekanslarını nasıl ayarlayabileceğinizi anlatacağız. Buradan edineceğiniz bilgiler ile D'smart kanallarınızı 4a uydusunda kolaylıkla bulabileceksiniz.
 
Eğer D'smart Kutu kullanıcısı iseniz en kolay yoldan D-Smart uydu alıcınızın fişini çıkartıp takınız bu halde sinyalinizin aktif olması gerekecektir. Ancak hala sinyal alamadıysanız ve kanallarınız hala çekmiyor ise , uydu kumandanızdan MENÜ > AYARLAR > SİSTEM AYARLARI > SİNYAL AYARLARI menüsünü seçiniz.

D-Smart TP1’e geldiğinizde, kumandanızın “OK” tuşuna basarak sinyali almaya başlayabilirsiniz. Ancak tüm bunları yapmanıza rağmen hala televizyon ekranınıza sinyal gelmedi ise aşağıda sıralanan TP'leri sıra ile deneyebilirsiniz. D'smart Kutu kullanıcılarının bunları yapması yeterli olacaktı.

D'Smart Modül kullanıcıları ise D'smart ile uyumlu bir tv  kullanıyolar ise MovieSmart Premium kanalında 10 dakika beklemeleri yeterli olacaktır. Diğer Modül kullanıcıları ise Ağ Arama > Kanal Taraması işlemlerini yapmaları gerekmektedir.

D'smart Frekans Bilgileri
12072 V 27500 FEC:5/6 modülasyonu (DVB-S2 & 8PSK)
12245 H 27500 FEC:5/6modülasyonu (DVB-S2 & 8PSK)
12187 V 27500 FEC:5/6 modülasyonu (DVB-S & QPSK)

D'smart 4a Uydu Duyurusu
Ayarlar > Kullanici Ayarlari > Kanal Ekle-Sil-Tasi > Kanal Ekle (ok) > 'Gelen Tabelada'

Uydu             : Turksat
Arama Türü  : Sifresiz + Sifreli 'yi secin.
Transponder : User
Frekans        : Arama yapacaginiz frekans rakamlarini tuslayin
Polarizasyon: >Dikey(V) ya da Yatay(H)
Sembol Orani: Örnek 30000, 27500 gibi
FEC              : Örnek 5/6 gibi
 
Sonra SD Cihazlarda TP Tara, HD PVR Cihazlarda Uydu Tara yapilip, bulunan yeni Kanallar listelendikten sonra 'Kanal Ekle' yaptiktan sonra 'Geri Tusu' ile Menü'den çikilabilir.