O çocuk bakın kim çıktı...

Cumhurbaşkanı ve Başbakan'ı alnından öpen küçük çocuğun annesini, gözünün önünde gerçekleşen bir bombalı saldırıda kaybettiği ortaya çıktı.

Yayınlanma Tarihi: 08.01.2015 18:54
Değiştirme Tarihi: 08.01.2015 18:54
O çocuk bakın kim çıktı...

2 yıldır Malatya Beydağı Mülteci Kampı'nda (MABEK) yaşayan 10 yaşındaki Rua Elyusuf, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu'nu alınlarından öpmesiyle gündeme gelmişti.

Küçük çocuğun, annesini, gözü önünde yaşanan bombalı saldırıda kaybettiği ortaya çıktı. 4 kardeşi olan Rua'nın babası da Suriye ordusuna karşı savaşa katılmış.

Rua, 4 kardeşi ile birlikte Suriye’nin Şam kentinde bir apartmana saklanarak günlerce yardım bekledi. Babannesi Hadice Musa'nın yetkililere seslenerek 4 torununun Suriye’de olduğunu söylemesi üzerine, Rua ve kardeşleri Türkiye'ye getirildi.

Türkmen meclisi ile görüşüldü
Malatya Vali Yardımcısı Latif Memiş, Türkmen meclisi ile görüşerek çocukların yerini tespit etti. Amcası tarafından sınıra getirilen 4 çocuk MABEK'e alındı. 2 yıldır kampta kalan Rua, okuyup doktor olmak istiyor. Babasını çok özlediğini söyleyen Rua, “Allah babamın yardımcısı olsun, babam gelecek, bizi Suriye’ye götürecek. 4 yıldır babamı göremiyorum. Onu çok seviyorum” dedi.

4 oğlu ve 3 gelini öldü
Babaanne Hadice Musa ise 4 oğlunu ve 3 gelinini savaşta kaybettiğini ifade ederek, “Türk milletinden Allah razı olsun, görülmemiş bir ilgi görüyoruz. Ben 70 yaşındayım, bu kadar ilgi görmedim şimdiye kadar. İnşallah ülkemize geri döneriz, bu savaşlar biter” şeklinde konuştu.

4 yıldır babasını göremeyen ve annesini bombalı bir saldırıda kaybeden Rua ise etrafına gülücükler dağıtıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Davutoğlu’nu çok sevdiğin söyleyen Rua, tek isteğinin ülkesine dönmek olduğunu ifade etti.