Canlı
TV8'de şu an

Bu yarışmacının performansını beğendiniz mi?
Cumhurbaşkanı Erdoğan: '400'ü verin kuralım'

Cumhurbaşkanı Erdoğan: "400'ü verin kuralım"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu mevcut sistem artık bize dar geliyor. Yeni bir yönetim sistemine ihtiyacımız var, bunun adı da başkanlık sistemidir” dedi.

20.02.2015 15:49

Elazığ’da toplu açılış töreninde halka hitap eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, mevcut sistemin artık Türkiye’ye yetmediğini kaydederek, “Yeni bir yönetim sistemine ihtiyacımız var, bunun adı da başkanlık sistemidir” diye konuştu. Mevcut sistemin adeta yamalı bohça olduğunu kaydeden Erdoğan, “Diyorum ki 400’ü verin, yeni Türkiye’yi kuralım; 400’ü verin, başkanlık sistemini kuralım” dedi.Başkanlık sistemine desteğin yüzde 70’lere çıktığını belirten Erdoğan, “Artık daha fazla vakit kaybetmenin anlamı yok. Gelin 7 Haziran seçimlerinde yeni Türkiye, yeni Anayasa, başkanlık sistemi ve çözüm süreci için yeni bir milat yapalım” diye de ekledi.Cumhurbaşkanı, iç güvenlik paketiyle ilgili de konuştu. Erdoğan, muhalefet ne yaparsa yapsın bu yasanın çıkacağını ifade etti.

"Başkanlık sistemi gerekli"Bizim milletimiz ağaçtan çıkmış bir millet değil. Cumhurbaşkanlığı forsundaki 16 yıldız boşuna orada durmuyor. Bizim kurumlarımız Cumhuriyet'in ilanıyla kurulmuş değildir.Dünyayla beraber Türkiye'de değişiyor. Bizim görevimiz Türkiye'yi daha ileri götürmektir.Değişim hayatın bir gerçeği, bu sistem Türkiye'ye artık dar geliyor. Türkiye'yi ileri götürecek sistem: Başkanlık sistemidir. "Bu sistem yamalı bohça"Bu ülke 367 garabetini yaşadı. Sizler de 10 Ağustos'ta gerekli cevabı verdiniz.Meclis'teki şu hale bak. 1960'ta getirilen yasalarla ne oldu? 15 günde bir hükümet değişiyordu.Şu andaki sistem yamalı bohça. Bundan bir şey olmaz. Benim milletime yeni Anayasa sözüm var. "400'ü verin yeni Türkiye'yi birlikte kuralım"Yüzde 60 çoğunluğa sahip olmamıza rağmen dedik ki her parti eşit şekilde temsil edilsin. Partimizin 300'den fazla vekilimiz vardı biz 3 kişiyle temsil edildik o komisyonda 30 vekili olan da 3 kişiyle temsil edildi. Derdimiz üzümü yemekti, bağcığı dövmek değil. Bizim dışımızdaki 9 vekil haricindeki biz 3 konuş konuş bir yere varamadık. 60 Madde çıkardık kendileri teklif etti çıkaralım dediler hadi dedik olmaaaaz dediler. Biri çıkıp mızıkçılık yapıyor. Şimdi diyorum ki 400'ü verin yeni Türkiye'yi kuralım, yeni anayasayı yapalım, Başkanlık sistemini kuralım, çözüm sürecine koşalım. Bunu başarmamız lazım.Şimdiye kadar taş üstüne taş koymayanlar bu ülkenin Cumhurbaşkanına konuşma yasağı getirmek istediler. Sen kimsin yahu? Kimsin sen?Bizim önümüzü kesecek bir yiğit görmedik. .Kafamda da kaklibmde de büyük Türkiye hedefleri var. Bugün varız yarın yokuz ama bu millet ilelebet var olacaktır.ABD'de ne var başkanlık sistemi var? Ekonomi, demorkasi ileri mi ileri? İlla Amerika olacak değil. Her çiçekten nasibimizi alırız. Kendi sistemimizi kurarız. Arzu edilen çalışma yok ama halk da büyük bir istek var.Türkiye için başkanlık sisteminin tam vaktidir. Ne istiyorlar diye bakıyoruz. Sadece hakaret Neymiş diktatörlük.
Yorumlar | 0
üye profil