Canlı
TV8'de şu an

Bu yarışmacının performansını beğendiniz mi?
Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Biden açıklama yaptı

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Biden açıklama yaptı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden'ın görüşme sonrasında darbe girişiminin hemen ardından Türkiye'ye gelmemesiyle ilgili,

24.08.2016 21:20

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Fetullah Gülen'i kast ederek 'Bu zat hâlâ terör örgütünü idare etmeye devam ediyor. Bu bakımdan bunun kontrol altına alınması ancak gözaltına alınması, bunun gözardı edilmemesini hatırlatmak istiyorum' derken Biden, 'Anayasa ve kanunlar birinin sınır dışı edilmesi için hukukun karar vermesini gerektirir. Bir mahkemenin olası bir sebep olarak göreceği bir delil sunmalıyız. Biz kararlıyız, delil konusunda yardımcı olmaya' dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden ile görüştü. Görüşme 2 saat 25 dakika sürdü.

Görüşmeden sonra ABD Başkan Yardımcısı Biden ve Cumhurbaşkanı Erdoğan ortak açıklamalarda bulundu.  İkilinin açıklamalardan satırbaşları ve gazetecilerin sorularına verdikleri yanıtlar şu şekilde;

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Sayın Biden'la görüşmemizde, kendi milletine dahi saldırmaktan çekinmeyen bu eli kanlı terör örgütüyle mücadelemiz ve aldığımız tedbirler hakkında bilgi verdik. Bizim için en büyük öncelik FETÖ elebaşının iadesidir." dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden'ı kabulünün ardından düzenlenen ortak basın toplantısında yaptığı açıklamada, "Sayın Biden, ülkemize gerçekleştirdiği bu ziyaretiyle darbe girişiminin vahim boyutlarını, TBMM'yi de gezmek suretiyle bizzat yerinde görme fırsatını bulmuştur, ben de kendilerine biraz sonra elimizdeki bazı belgeleri, bilgileri ayrıca vereceğim ve darbe girişimi müsebbibi FETÖ hakkında tüm milletimizin hissiyatını ilk elden müşahede etme fırsatını bulduğu için ben de doğrusu ayrıca memnunum." ifadelerini kullandı.

"Sayın Biden'la görüşmemizde, kendi milletine dahi saldırmaktan çekinmeyen bu eli kanlı terör örgütüyle mücadelemiz ve aldığımız tedbirler hakkında da bilgi verdik." diyen Erdoğan, "Bizim için en büyük öncelik, bu darbe teşebbüsünün ve FETÖ elebaşısının ülkemize en kısa zamanda özellikle iadesidir." şeklinde konuştu.

"DAİŞ Cerablus'u terk etmek durumda kaldı"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cerablus bölgesinde yönelik başlatılan operasyonla ilgili olarak da şunları kaydetti:

"Koalisyon güçleri ile görüşmelerimizi yaptıktan sonra artık bizler nihai kararımızı verdik ve Cerablus'a, Özgür Suriye Ordusu ile birlikte, onların özellikle kara harekatına destek vermek suretiyle, koalisyon güçlerinin hava desteği ile oraya giriş sağlandı. Şu an itibarıyla Cerablus'u Özgür Suriye Ordusu mensupları ve Cerabluslu olanlar şu anda yeniden geri almış durumdalar ve oradaki hükümete ait veya oradaki resmi konutları vesaire ele geçirmiş durumdalar. DAİŞ de şu an itibarıyla aldığımız haberlerle Cerablus'u terk etme durumda kalmış vaziyettedir."

Cumhurbaşkanı Erdoğan'la görüşmesinin ardından ortak basın açıklamasında konuşan Biden, "Bu darbe girişimi sadece Türk hükümetine değil, Türk halkına karşı yapılmış bir saldırıydı ve bu ülkedeki en önemli değerlere yapılmış, çok şiddet içeren bir ihanetti. (Bunlar) Küçük bir grup, esasında korudukları insanlara hizmet etme yemini etmiş bir gruptu" diye konuştu.

Biden, "15 Temmuz gecesi halk demokrasi uğruna yapılabilecek en büyük fedakarlığı yaptı. Türkiye'nin karşı karşıya kaldığı bu darbe girişimine gerektiği gibi tepki veremediğimiz için bizzat geldim" dedi.

Yorumlar | 0
üye profil