'İsrail yönetimi çok yanlış adım atıyor'

Yayınlanma Tarihi: 16.09.2015 23:49 | Değiştirme Tarihi: 17.09.2015 10:06

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsrail'in Mescid-i Aksa'ya yönelik ihlallerine ilişkin, "İsrail yönetimi bence çok yanlış bir adım atıyor, Orta Doğu'ya çok ciddi zarar verecek" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan TRT özel yayınında yaptığı konuşmada, "Lojmana ateş ediyorlar, havan topuyla lojmana. Niye? Çünkü orada devletin resmi güvenlik gücünü asla kabul etmiyorlar. Çünkü bunların derdi başka, yani kurtarılmış bölgeler. Ama bu ülkede bunlara asla böyle bir fırsatı vermeyeceğiz. Ama buradan da sesleniyorum onlara destek medya grupları, onlara destek veren sermaye grupları, onlara iç ve dış destek verenler bunun bedelini er veya geç ödeyecekler" dedi. 

Çözüm Süreci içerisinde valilerin kendilerine verilen talimatlar gereği terör örgütlerine karşı şu andaki operasyonlara girmediklerini ifade eden Erdoğan, "Belki kendilerine çekidüzen verirler, belki bu şekilde devam etmezler ama maalesef kendilerine çekidüzen vermediler tam aksine bu süreç içerisinde ne yazık ki bir hazırlık safhasının içerisine girdiler. Nitekim bundan önceki yaşadığımız 7 Haziran seçimlerinde bunu gördük, Doğu'da, Güneydoğu'da gördük. Seçim güvenliği noktasında alınan bütün tedbirlere rağmen terör örgütü oralarda sızma hareketlerini yapmak suretiyle, belli yerlere belli kanallarla tehditlerini yapmak suretiyle başta muhtarlar olmak üzere bu tehditlerle oradaki sandık kurullarında kurdukları otoriteyle ne yazık ki bir çok yerlerde, köylerde, mezralarda, mahallelerde tehditle oyların kendi destekledikleri siyasi partiye gittiğini tespit ettik" diye konuştu. 

"1 Kasım en güzel testtir"

Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin ve milletin, tavrını hukuk çerçevesinde ve demokratik bir ortamda en iyi şekilde vereceğine inandığını söyleyen Erdoğan, "Türk milleti, bütün halkıyla inanıyorum ki bu olanlar karşısında tavrını hukuk çerçevesinde ve demokratik bir ortamda en güzel şekliyle bunun cevabını verecektir. Şimdi bu cevabı verme zamanı yaklaşıyor. İşte 1 Kasım bunun en güzel testidir, sınavıdır diye düşünüyorum" ifadelerini kullandı. 

"Teröristlere karşı müttefiklerimizden tavır bekliyoruz"

Erdoğan, "Bir bakıyorsun bir eşbaşkan çıkıyor, bayan ne diyor 'bizim arkamızda YPG var, KCK var yaniterör örgütü var' vesaire sayıyor. Şimdi bunu söyleyen bir mantıktan daha başka ne bekleyebiliriz. Bu bir teröristin söyleyebileceği en ileri derecedeki ifade ne ise o ifadeyi güya sözde siyasetçi bu şekilde kullanabiliyor. Bunlara karşı bu noktada tabi biz bir tavır özellikle bekliyoruz. Bunu tüm müttefiklerimize söylüyoruz. Avrupa'da, NATO'da vesairede hepsine söylüyoruz. Onlarda bizimle görüşürken güzel ifadeler kullanıyorlar ama uygulamaya geldiği zaman maalesef beklediğimiz neticeyi alamıyoruz. Temenni ederim ki bundan sonra alırız" şeklinde konuştu. 

"İsrail yönetimi çok çok yanlış adım atıyor"

İsrail'in Mescid-i Aksa'ya yönelik ihlalleriyle ilgili de konuşan Erdoğan, "Temennim odur ki bu konu bir an önce çözülür aksi takdirde bu gidiş hayra alamet bir gidiş değil. Yani burada İsrail yönetimi bence çok çok yanlış bir adım atıyor. Adeta İslam Dünyasını tahrik etmek suretiyle Filistin'de, Orta Doğu'da yani yeni bir maalesef ateşlemeyi veya burada bu işin fitilini yakma noktasında attığı adımla öyle zannediyorum ki Orta Doğu'ya çok ciddi zarar verecekler" dedi.