Canlı
TV8'de şu an

Bu yarışmacının performansını beğendiniz mi?
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan zehir zemberek sözler!

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan zehir zemberek sözler!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Merkez Bankası'nın dün yapmış olduğu 50 baz puanlık indirime karşı zehir zemberek açıklamalarda bulundu.

21.01.2015 15:07

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Merkez Bankası'nın dün yapmış olduğu 50 baz puanlık indirime karşı zehir zemberek açıklamalarda bulundu. "Bu indirimi yeterli bulmamız mümkün değil" diyen cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları söyledi:

Şu anki faiz 11 puanı buluyor"Görünen o ki Merkez Bankası verilen mesajlardan nasibini almış değil. Şu anda uluslararası söz sahibi insanlar bile bu indirim yeterli olmadığını çok daha fazla indirimin yapılabileceğini söylerken, kaldı ki olaya politika faizi açısından bakamamak lazım. Bunların bir de katları var. Bu katlardan da baktığınız zaman bu yapılanın pek bir işe yaramadığını görüyoruz. Merkez Bankası'nın şu anki faizi 11 puanı falan buluyor.Vatandaşı aldatmanın anlamı yok. Bu faizle yatırım yapmak mümkün değil. Bu faiz inmesi lazım ki girişimci yatırım yapabilsin.Türkiye'de yatırım istiyorsak bu faizle yatrım yapmak zor, mümkün değil. İstihdam sağlıyorsak bu faizle mümkün değil. İndirim yapmak lazım ki 158 milyar dolar ihracat da 170'e doğru tırmansın. Ne kadar ucuz üretim yaparsak uluslararası camiada da içeride de o kadar artacaktır. "Merkez eleştirilemez değil!"Şu anki açıklamayı asla kabul edilebilir bulmuyorum. Merkez bankası yaptıklarıyla eleştirilemez değildir. Bu tavrımı sürdüreceğim, sürdürmeye de devam edeceğim. Görüşlerimi de paylaşacağım. Canı yakan uygulamalardan birisi bu faiz uygulamasıdır." Politika faizini 50 baz puan indirdiErdoğan'ın geçen hafta Merkez Bankası'nın faiz politikasını eleştirerek, "Dünyada herkes faizleri indirirken bizim merkez bankamız hala aynı yerde duruyor, inmiyor, neyi bekliyorsun sen?" demesinin ardından Merkez Bankası dün yılın ilk PPK toplantısında 'ndan politika faizini yüzde 8,25'ten yüzde 7,5'a indirmişti.
Yorumlar | 0
üye profil