Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Yunanistan'a: Devam ederse gereğini yaparız

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Yunanistan bizim yaklaşımımıza aynı şekilde cevap vermiyor. Aynı şekilde devam ederlerse gereğini yaparız. Oruç Reis'e en küçük bir tacizde bulunulması halinde gereken cevabı vermekten asla çekinmeyeceğiz." ifadelerini kullandı.

Yayınlanma Tarihi: 15.08.2020 19:13
Değiştirme Tarihi: 15.08.2020 19:13
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Yunanistan'a: Devam ederse gereğini yaparız

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rize'de toplu açılış törenine katıldı.

İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları:

"Toplam yatırım bedeli 525 milyon lira olan 33 kalem eserin toplu açılışını gerçekleştiriyoruz. Rize-Artvin havalimanının inşaatı devam ediyor, yarın orayı da denetleyeceğiz. Bölgeye olan yatırımlarımız devam ediyor. Son 18 yılda Rize'ye 20 milyar liranın üzerinde yatırım yaptık. yapımı süren projelerin önemli bir bölümünü seneye tamamlıyoruz. Rizeli çiftçilerimize son 18 yılda 2,5 milyar lira çay üretim desteği sağladık.

Şu anda salgının etkilerini en aza indirmeye odaklandık. Ekonomimizi kalkındırmaya odaklandık. Biz Doğu Akdeniz'de, Ege'de, Libya'da haklarımızı sonuna kadar korumaya odaklandık. Türkiye'nin gerçek sorunları ve gündemi budur. Türkiye'nin gerçek gündemi dışındaki tartışmalar tuzaktan ibarettir. Tartışmaları kendi mecrasından çıkartıp ülkenin ve milletin kutlu yürüyüşünün önünde bir takoz haline getirmeye kalkanlara göz yumamayız. Bir yerde sorun varsa ona kulak kabartmak çözüm aramak boynumuzun borcudur. Milletimizden bize güvenmesini istiyoruz." 

"ARTIKIMF İLE İŞİMİZ YOK"

Cumhurbaşkanı Erdoğan ardından partisinin il teşkilatıyla yemek programına buluştu. Erdoğan'ın burada yaptığı konuşmadan öne çıkanlar ise şöyle:

"Rize sahillerinde yeni düzenlemeler planlarımız içinde. Rize Havalimanı'nı 2020 yılında bitirmeyi planlıyoruz. Ayder'i çok farklı bir hale getireceğiz ve çok ciddi bir çekim alanı olacak. Güneysu'da hastane için yer tespiti yapıldı. Süratle çalışmaları başlatacağız.

Döviz kurundan, faizden, terörden, ülkemizin tökezlemesinden medet uman CHP zihniyetindeki muhterislere boyun eğmeyeceğiz.

18 yıllık iktidarımız döneminde asla bahanelere sarılmadık. her seçimde yükselen oy oranıyla halk bize sahip çıktı. Biz önce millet, memleket  diyen bir kadroyuz. Türk milleti için kurduğumuz hayallere kimsenin aramıza girmesine izin vermedik. 

Bugün geleceğimize daha büyük bir umutla bakıyoruz. Adımlarımızı daha kararlı bir şekilde atıyoruz. Kendi tankımızı, topumuzu, İHA'larımızı üretiyor, dost ver kardeş ülkelere ihraç ediyoruz. Terör örgütüne karşı en başarılı operasyonları yapıyoruz. Burada büyük bir gururla ifade etmek isterim ki Türkiye muhasır medeniyetler seviyesine çıkma hedefine hiç olmadığı karar yakındır. 

Türkiye tüm mazlum coğrafyaların umudu haline gelmiştir. Yemenli çocukların umudu Türkiye'dir. Suriyeli yetimlerin, Arakanlı çocukların umudu Türkiye'dir. Bugün ne bölgemizde ne de Akdeniz, Karadeniz'de ülkemizin yer almadığı bir denklemin şansı yoktur. Dün AK Parti olarak 19. yaşımıza girdik. Büyük bir coşkuyla kutladık. 

18 yıllık iktidarlarımız döneminde ülkemize kazandırdığımız eserlerin özeti bile bizden öncekilerin birkaç katıdır. IMF kapılarında bekletilen bir Türkiye vardır. 23.5 milyar dolar borcumuz vardı. Mayıs 2013'te IMF'ye olan borcu sıfırladık. CHP bize akıl veriyor, IMF'den borç alın yolunuza devam edin diyor. Bizim artık IMF ile işimiz yok. Paramızda 6 sıfır vardı, tuvalete giriş bile bir milyondu.

YUNANİSTAN'A DOĞU AKDENİZ TEPKİSİ

İki gün önce Merkel ile bir görüşmem oldu. Türkiye'ye yapılan saldırılar karşısında hep yumuşatıcı olduk. Ancak Yunanistan bizim yaklaşımımıza aynı şekilde cevap vermiyor. Aynı şekilde devam ederlerse gereğini yaparız. Oruç Reis'e en küçük bir tacizde bulunulması halinde gereken cevabı vermekten asla çekinmeyeceğiz. Yunanistan'dan beklentimiz Batı Trakya'daki devlet terörünü andıran faaliyetlerden vazgeçmesidir."