Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan son dakika asgari ücret açıklaması: "Belli bir yere gelsin..."

Son dakika haberi... Milyonlarca kişinin merak ettiği asgari ücretle ilgili olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan önemli bir açıklama geldi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, asgari ücrete ilgili yöneltilen 'Gönlünüzden geçen rakam nedir' sorusuna 'Belli bir yere gelsin ondan sonra cevap vereceğiz' dedi. İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın asgari ücretle ilgili söyledikleri...

Yayınlanma Tarihi: 23.12.2020 14:10
Değiştirme Tarihi: 23.12.2020 14:10
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan son dakika asgari ücret açıklaması: 'Belli bir yere gelsin...'

Asgari ücret ne kadar olacak? Türkiye'de yaklaşık 7 milyon kişiyi dolaylı olarak da ülke genelini ilgilendiren asgari ücrete ilişkin Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklama yaptı. Erdoğan asgari ücrete ilişkin olarak "Belli bir yere gelsin ondan sonra cevap vereceğiz" dedi.

Asgari ücretin ne kadar olacağına ilişkin şu ana kadar 3 toplantı geride kaldı. 4. ve son toplantı ise Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ev sahipliğinde olacak. 

ASGARİ ÜCRET ŞU AN NE KADAR?

Asgari ücret, halen bekar bir işçi için aylık brüt 2 bin 943 lira, vergiler ve kesintiler düştüğünde net 2 bin 324 lira 71 kuruş olarak uygulanıyor. Apartman görevlileri için ise normal işçilerden farklı olarak gelir ve damga vergileri kesilmediği için net 2 bin 501 lira 55 kuruş olarak hesaplanıyor.

Asgari ücretin işverene toplam maliyeti, bir işçi için 3 bin 458 lira. Bunun 2 bin 943 lirasını brüt asgari ücret, 456 lira 17 kuruşunu sosyal güvenlik primi, 58 lira 86 kuruşunu işveren işsizlik sigorta fonu oluşturuyor.

İlgili Sayfalar: Playlist