Cumhurbaşkanı Erdoğan: Mecburiyeti olmayan hiçbir vatandaşımız evden çıkmasın

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 4.5 saat süren Koronavirüsle Mücadele Toplantısı sonrasında açıklama yaptı. Erdoğan, 100 milyar liralık kaynak paketini devreye soktuklarını söyledi ve "Türkiye olarak hem bu hastalığın salgın haline dönüşmesine engelleme mecburiyetimiz var. Mümkün olduğunca hiçbir vatandaşımız dışarı çıkmasın. Tedbirlere uyarsak evde kalma süremizi 3 hafta ile kısıtlı tutabiliriz" dedi.

Yayınlanma Tarihi: 18.03.2020 14:27
Değiştirme Tarihi: 19.03.2020 00:44

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Çankaya'daki corona virüs toplantısının ardından açıklama yaptı. İşte kritik toplantı sonrası yapılan açıklamalar...

"Dünyada ağır sonuçları olan salgınlar, aynı zamanda büyük siyasi, sosyal, ekonomik dönüşümlerin de tetikleyicisi olmuştur. Artık hiçbir şeyin eskisi gibi gitmeyeceği, gidemeyeceği açıkça ortadadır. Küresel ekonomik, siyasi ve sosyal düzende köklü değişiklikler yaşanması muhtemel yeni bir döneme giriyoruz. Batı, yıllarca temel kamu hizmetlerini görünüşte özel sektöre terk ederek ama aslında başından savarak vatandaşını sahipsiz bırakmıştır. Dünyanın yöneldiği istikamette önceden mesafe katetmiş bir ülke olarak inşallah 21'inci asrı Türkiye'nin asrı haline getireceğiz.

Bugün itibarıyla dünyada Kovid-19 hastalığı teşhis edilen kişi sayısı 200 bine, hastalıktan dolayı ölen kişi sayısı 8 bine yaklaşmıştır. Türkiye, en başından itibaren bu hastalıkla ilgili gelişmeleri yakından izlemiş, tedbirlerini de süratle alarak hayata geçirmiştir.

12 Mart'ta önemli önlemlerimizi aldık. Okulların tatil edilmesi ve online eğitime geçilmesi, maçların seyircisiz oynanması gibi kararları aldık. Ceza infaz kurumlarındaki görüşlere ara verdik. TSK'daki askerlerimizin çarşı izinlerini iptal ettik. Bizim tüm hedefimiz insan hayatıdır. YKS ve üniversite sınavlarını ertelemeyi gündem alabiliriz. 20 bin öğretmenimizin atamasını gerçekleştirdiğimizi buradan duyuruyorum.

Vatandaşlarımıza fahiş fiyatlarla mal satmaya çalışan firmalara denetimleri yoğunlaştırdık ve cezai müeyyideleri etkinleştirdik. İlaçları rapora bağlı yaşlıların hastaneye gitmeden alabilmelerine imkan tanıdık. Açıklanan tedbirlere herkes uyarsa 3 haftayla sınırlı tutabiliriz bu süreçte bireysel temizliğimiz ve diğer insanlar la olan mesafemize dikkat etmeliyiz. Vakit yapabileceğimiz her şeyi evden yapma vaktidir. Mecburiyeti olmayan hiçbir vatandaşımız, tedbir ortadan kalkana kadar evinden çıkmamalı, kimseyle temas etmemelidir. İşleri biten vatandaşlarımız, mesaisi bittikten sonra hemen evine dönmeli ve eve girer girmez ellerini yıkamalıdır. "

"65 yaş ve üstündeki tüm yaşlılarımıza maske ve kolonya dağıtacak. Sağlık sistemimizi güçlü şekilde ayakta tutmamız gerekiyor. Vatandaşlarımızdan hayati olmayan sağlık sorunlarını aile hekimleriyle halletmelerini istiyorum. Yüksek ateş, kuvvetli öksürük ve nefes darlığı belirtileri gösteren vatandaşlarımız ALO 184'ü aramalıdır.


Haber ile ilgili metin girin!.


"Ekonomimiz için koruma kalkanı olacak paketi açıklıyoruz. 100 milyar liralık kaynak paketini devreye sokuyoruz. Perakende, AVM, Demir-Çelik, Otomotiv, Lojistik-Ulaşım, Sinema-Tiyatro, Konaklama, Yiyecek-İçecek, Tekstil-Konfeksiyon ve Etkinlik-Organizayon sektörleri için Muhtasar ve KDV tevkifatı ile SGK primlerinin Nisan, Mayıs ve Haziran ödemelerini 6'şar ay erteliyoruz."


"En düşük emekli maaşını 1500 liraya çıkarıyoruz ve emekli bayram ikramiyelerini Nisan ayı başında ödeyeceğiz. 500 bin liranın altındaki konutlarda kredilendirilebilir miktarını yüzde 80’den yüzde 90’a çıkartacak, asgari peşinatı yüzde 10’a düşüreceğiz. Asgari ücret desteğini devam ettireceğiz."

Koronavirüs değerlendirme toplantısında alınan tedbirlerin arasında, spor müsabakalarını erteleme konusu yer almadı.

ERDOĞAN'IN KORONAVİRÜS SALGININA İLİŞKİN TOPLANTI ÖNCESİNDEKİ AÇIKLAMALARI...

Kurumlarımızın ve STK’larımızın kıymetli temsilcileri sizleri sevgi ve saygıyla selamlıyorum. Tüm dünyayla birlikte ülkemizi de etkileyen koronavirüs hastalığıyla ilgili değerlendirme toplantımıza hoşgeldiniz. Toplantımızın ardından yapacağımız millete sesleniş mahiyetindeki basın toplantısında bu hastalığın dünyadaki ve ülkemizdeki sürecini detaylı bir şekilde anlatacağız. Onun için burada kısa bir giriş konuşmasının ardından önümüzdeki dönem için alacağımız tedbirlerin müzakeresine ağırlık vereceğiz.

Bugüne kadar sağlık tedbirlerini peyderpey hayata geçirdik ve geçirmeye devam ediyoruz. Gönüllü veya zorunlu karantina uygulamaları sebebiyle günlük hayatı durma noktasına getiren böyle bir sürecin, pek çok boyutu yanında ciddi ekonomik boyutları da ortaya çıkacaktır. Türkiye olarak hem bu hastalığın salgın haline dönüşmesine engelleme, hem de ekonomiyi canlı tutma mecburiyetimiz var. Ülkemizin ağustos 2018 yılında yaşadığımız kur-faiz-enflasyon saldırısının etkilerinden yeni yeni kurtulmaya, işlerin tekrar yoluna gitmeye başladığı bir dönemde ipin ucunu asla bırakamayız.

Kovid19 ile mücadele ederken tüm ekonominin çarklarının dönmesini sağlamak elbette kolay değildir. bunun için özel sektörümüzün de yerine getirmesi gereken sorumlulukları olduğu muhakkaktır. İnşallah bu zoru birlikte başaracağız.

Çin’deki salgın, tüm dünyayı üretim konusunda alternatifler aramaya itmiştir. Üretimde alternatif denince de ilk akla gelen yerlerden biri Türkiye olmaktadır. Ayrıca virüs salgını ve petrol fiyatlarının düşüşüyle yaşanan gelişmeler ülkemize ilave avantajlar yaşatacaktır. Birkaç haftalık dönemi iyi yönetir, hastalığı sıkı şekilde kontrol altında tutabilirsek, umduğumuzun da ötesinde güzel bir tablo bizi bekliyor.

Bizim hem tıbbi olarak virüsün, hem de bunun psikolojik ve ekonomik etkilerinin üzerinden gelebilecek dirayeti ortaya koyabilmemizdir. Bu konuda ben size güveniyorum.

Biliyorsunuz dün bir video konferansla bir taraftan yapacağımız bu çalışmaları özellikle de hem Fransa Başkanı Macron, diğer tarafta Merkel, diğer tarafta Johnson; onlarla dörtlü bir video konferans yaptık. Ve bu video konferansla da sadece virüs olayı değil, değerlendirme yaptığımızda en iyi konumda olan biz gözüküyor. Bizim ardımızdan Almanya gözüküyor. Ama İngiltere ve Fransa’nın durumu bizimle mukayese edilmeyecek derecede olumsuz.

Bir diğer taraftan bölgedeki gelişmeler, İdlib konusunu, barış pınarı konusunu görüşme fırsatı bulduk. Ve Moskova’daki yaptığımız son zirveyle ilgili de bir bilgilendirmemiz oldu. Virüsle ilgili alacağımız kararların ülkemiz ve ekonomimiz için hayırlara vesile olmasını diliyorum. Şöyle bir plan yapmayı uygun bulduk. Bilgilendirme noktasında tabi bu işin şu anda süreci yöneten, götüren Sağlık Bakanımız olması hasebiyle; Sağlık Bakanımıza şöyle bir beş dakikalık süreç. Bunun dışında kabine üyelerimizin üçer dakika. STK’ların ise 5’er dakika konuşma süreci olacak.