Canlı
TV8'de şu an

Bu yarışmacının performansını beğendiniz mi?

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan idam açıklaması

CNN International'a demeç veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, "TBMM idam cezasını getirirse onay veririm" dedi.

18.07.2016 21:14

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Meclis'ten idam cezasının çıkması halinde imzalayacağını açıkladı. 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan idam cezasına ilişkin bir son dakika gelişmesi yaşandı. Erdoğan Meclis'ten idam cezasının çıkması halinde imzalayacağını açıkladı. Erdoğan, "Marmaris'te 15 dakika daha kalsaydım öldürülecektim." diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Parlamento'nun idam cezasının getirilmesine yönelik bir düzenlemeyi çıkarması halinde buna onay vereceğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan CNN International'dan Becky Anderson'a verdiği mülakatta, "Parlamento idam cezasını çıkarırsa buna onay veririm" dedi.

Cumhurbaşkanı idam cezasının geri getirilme tartışmalarına ilişkin 'Sokaktaki insanlar bir talepte bulundular. İnsanlar bu teröristlerin öldürülmesi gerektiğini düşünüyor. Neden onları hapishanelerde yıllarca tutup besleyeyim diyor insanlar' ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan bir kaç gün içinde Gülen'in iadesine ilişkin başvuru yapılacağını söyledi.

Cumhurbaşkanı'nın CNN İnternational'a verdiği mülakat 15 Temmuz darbe girişiminden bu yana basına verdiği ilk mülakat oldu.

Geçen hafta Cuma günkü başarısız darbe girişiminin ardından Cumartesi geç saatlerde Ankara Kızılay meydanında toplanan Erdoğan taraftarları darbeye öncülük edenlerin idam edilmesini talebi ile ilgili slogan atılmıştı.

Erdoğan bu talebin üzerine daha önce kaldırılmış olan ölüm cezasının geri gelmesi konusunun parlamentoda yeniden gözden geçirilebileceğini söyledi.

15 dakika daha kalsaydım öldürülecektim

Erdoğan'ın açıklamaları şöyle:

Marmaris'te 15 dakika daha kalsaydım öldürülecektim.

An be an her şeyden haberim vardı. Atatürk Havalimanı'nda kontrol kulesinin kontrolünü ele geçirmişlerdi. Telefonda İstanbul'dan Emniyet Müdürü'ne, darbecilerin buradan boşaltılması emrini verdim. Havalimanındaki darbecilerin temizlenmesini emrettim. Havada olduğumuz için bazı iletişimsizlikler oldu. Pilota ne kadar havada kalabileceğimizi sordum, 3-4 saat kalabileceğimizi söyledi. F-16 uçaklarıyla ses hızının ötesinde uçuş yaptılar, biliyorsunuz bir sonik patlama oluşur ve bomba olarak algılanabilecek bir durumdur. Böyle bir ortamda oraya geçtik ve halkla oraya geldik.

 Bunlar dediğim gibi ne yazık ki asparagas ve yanlış yönlendirme, böyle bir şey planlanır mı? Bu kadar sivilin hayatını kaybetmesine göz yumulur mu? Bu insan vicdanına sığar mı? İnsan böyle bir şey yapabilir mi? Tayyip Erdoğan ve arkadaşlarının böyle bir şeyi kabul etmeleri mümkün olabilir mi? Çok açık bir şekilde söylüyorum, bugüne kadar silahsız görüntü veren bu güruh artık silahlı olarak ortaya çıkmış ve herkes de bunun gerçek olduğunu görüyor.

Gülen'in iadesi

Sözlü olarak Başkan Obama'ya ifade etmiştim, ancak bu hafta resmi talebimiz ABD'ye gönderilecektir. Çok basit, zaman zaman ben açıkladım, öncelikle biz resmi iade talebimizi yapacağız. Olumlu cevap gelmediği takdirde, yarın öbür gün Türkiye'de suçlu telakki ettiği birini isteyecek olursa ben Cumhurbaşkanı olarak onay vermem. Suçluların iadesi anlaşması var aramızda, ben size veriyorum, siz neden vermiyorsunuz? ABD böyle bir teröristi ülkesinde bulundurmamalıdır.

Yorumlar | 0
üye profil