Covid-19 virüsünde vaka sayısı 64 bin 437'ye çıktı, son 24 saatte 121 can kaybı var

Bir günde 5 bini aşkın insana daha bulaşan Covid-19 virüsünde vaka sayısı 64 bin 437'ye çıktı, son 24 saatte 121 can kaybı var.Tayland, Tayvan, Guam, Filipinler ve Japonya tarafından geri çevrilen ve son olarak Kamboçya açıklarına demirleyen yolcu gemisi MS Westerdam'dan ise, güzel haberler geldi.

Yayınlanma Tarihi: 14.02.2020 09:46
Değiştirme Tarihi: 14.02.2020 09:46
Covid-19 virüsünde vaka sayısı 64 bin 437'ye çıktı, son 24 saatte 121 can kaybı var

Reuters, karantina altına alınan gemideki yolcuların tahliye edildiğini aktarıyor. Karaya ayak basan yolcuların sevinç gösterileri görülmeye değerdi. 

Çin, ABD, Singapur, Tayland, Japonya, Almanya, Güney Kore, Rusya, Malezya, İspanya, Tayvan, Avustralya, Vietnam, Birleşik Arap Emirlikleri, Fransa, Filipinler, İngiltere, Hindistan, Kanada, Nepal, İtalya, Kamboçya, Belçika, Finlandiya, Sri Lanka ve İsveç... Koronavirüs, resmi adıyla Covid-19'un yayıldığı 26 ülkede can almaya devam ediyor.

Çin, son 24 saatte 121 kişinin daha öldüğünü sabaha karşı duyurdu. Uluslararası haber ajansları, yeni ölümleri 05.40'ta 'son dakika' koduyla verdi.
Asıl ürkütücü olan ise, bir günde 5 bin 90 insana daha koronavirüs bulaştı. Çin yönetimi, yeni vakaların 4 bin 823'ünün salgının merkez üssü Wuhan'ın bağlı olduğu Hubei eyaletinde görüldüğünü bildiriyor.

Reuters haber ajansı, Covid-19 salgınında bir azalmayı gösteren bir verinin olmadığını aktarıyor. Toplam vaka sayısı, dünya genelinde 64 bin 437'ye ulaştı.
Tayland, Tayvan, Guam, Filipinler ve Japonya tarafından geri çevrilen ve son olarak Kamboçya açıklarına demirleyen yolcu gemisi MS Westerdam'dan ise, güzel haberler geldi.

Reuters, karantina altına alınan gemideki yolcuların tahliye edildiğini aktarıyor. Karaya ayak basan yolcuların sevinç gösterileri görülmeye değerdi.
Yolcuları limanda karşılayan isimler arasında Kamboçya Başbakanı Hun Sen de vardı. Başbakan Hun, yolcuların elini sıktı ve çiçek verdi.Reuters'a konuşan ABD New Jerseyli turist Lou Poandel ise, minnettarlıklarını göstermek için eşi ve kendisinin Kamboçya liderine çikolata verdiğini söyledi.

ABD merkezli Holland America Line şirketi tarafından işletilen gemi, 1 Şubat'ta 1455 yolcu ve 802 mürettebatla Hong Kong'dan yola çıkmıştı.
Geminin 14 gün denizde kalması planlanıyordu. Sürenin sonuna yaklaşılmasıyla birlikte liman bulunamaması durumunda gemide yakıt ve yiyeceğin bitmesinden endişe ediliyordu.

Kamboçya, beş ülkenin Covid-19 adı verilen koronavirüs endişesiyle limanlarına sokmadığı, 2 binden fazla kişi taşıyan yolcu gemisi MS Westerdam'ın Siyanukvil (Krong Preya Siyanuk) kentinde bir limana demirlemesine izin verdi.MS Westerdam'daki yolculardan ABD'li Angela Jones, "Bu sabah uyandığımda karayı görmek nefes kesiciydi. 'Bu gerçek olabilir mi?' diye düşündüm. Heyecanlandığımız anlar olmuştu, bu ülkelerin limanlarına gidip evimize dönebileceğimizi düşünüyorduk ama olmadı" diye konuştu. Yolcular Kamboçya'nın başkenti Punon Pen'den kendi ülkelerine dönebilecek.

Kamboçya'nın limanlarını açma kararı Birleşmiş Milletler'e bağlı Dünya Sağlık Örgütü tarafından da takdir aldı. Örgütün direktörü Tedros Ghebreyesus, "İşte istediğimiz türden bir uluslararası dayanışma" dedi. Çin'den sonra en çok vakanın görüldüğü ülke olan Japonya'da ise, koronavirüs nedeniyle ilk ölüm kayıtlara geçti. Sağlık Bakanı Kato Katsunobu, tedavi gören 80'li yaşlarındaki bir kadının hayatını kaybetiğini açıkladı. Japonya, aynı zamanda Çin ve Filipinler'den sonra ölüm görülen üçüncü ülke oldu.