Covid-19 saygınıyla birlikte Udi Hindi satışları yüzde 400 arttı | Udi Hindi nedir, ne işe yarar?

Koronavirüs salgının tüm dünyaya yanılmasıyla birlikte insanlar, kendilerini korumak ve bağışıklıklarını güçlendirmek için ekstra önlemler almaya başladı. Hindistan'da geleneksel tıp tedavilerinde kullanılan Udi Hindi bitkisi de, salgınla birlikte Türkiye'de rağbet görüyor. Yılda 250 gram satılan Udi Hindi, şimdi aktarlarda haftada 2 kiloya kadar alıcı buluyor. Peki Udi Hindi nedir, faydaları nelerdir? Udi Hindi nerede satılır, fiyatı ne kadar? İşte tüm ayrıntılar...

Yayınlanma Tarihi: 09.01.2021 09:42
Değiştirme Tarihi: 09.01.2021 09:45
Covid-19 saygınıyla birlikte Udi Hindi satışları yüzde 400 arttı | Udi Hindi nedir, ne işe yarar?

Alternatif tıp denilince akla gelen ilk ülkelerden olan Hindistan'da çok yaygın olarak kullanılan Udi Hindi bitkisine Türkiye'de talep arttı. Koronavirüs salgınıyla birlikte tüketimi artan Udi Hindi, bağışıklığın güçlendirilmesi için kullanılıyor. 10 yıldır Adana'da aktar işleten Salih Altunsay isimli esnaf, daha önce Udi Hindi'yi vatandaşların bilmedğini, fiyatının ise 70 lira olduğunu belirterek, salgınla birlikte hem tüketiminin hem de fiyatının katlandığını söyledi.

Haber ile ilgili metin girin!.

Altunsay, Udi Hindi fiyatının 70 liradan 350 liraya çıktığını, yılda 250 gram sattıkları Udi Hindi'yi şimdilerde haftada 2 kilogram sattıklarını söyledi. Altunsay, satışların neredeyse 400 kat arttığını belirtti. 

UDİ HİNDİ NEDİR? 

Gündeme gelen bu haber sonrası Udi Hindi nedir, faydaları nelerdir, nerede yetiştiriliyor? gibi soruların yanıtları merak edildi. Vücuttaki mikropları atma özelliği bulunan Udi Hindi, Hindistan'da geleneksel tıp tedavilerinde bağışıklığın güçlenmesi için yüzyıllardır kullanılıyor. Udi Hindi bitkisi, Türkiye’de ilk olarak mart ayında görülen koronavirüs vakaları sonrası vatandaşların dikkatini çekti. Bağışıklık sistemini güçlendirdiği belirtine bitki, yok satmaya başladı. Udi Hindi bitkisi, başta Hindistan ve Malaya Adaları olmak üzere birçok Asya ülkesinde yetişiyor. Udi Hindi, hem zencefil, bal, yoğurt gibi ürünlere karıştırılarak, hem de saf zeytinyağında 1 ay bekletilerek tüketiliyor.

‘BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNE İYİ GELİYOR’

Kentte 10 yıldır aktarlık yapan Salih Altunsay, pandemi dönemi öncesinde Udi Hindi bitkisini çok az sayıda kişinin bildiğini belirterek, ‘’Şu anda Udi Hindiyi hem toz, hem de öğütülmemiş şekilde satıyoruz. Bu bitki Hindistan’dan bize ithal olarak geliyor. Üst solunum ve gribal enfeksiyon rahatsızlıklarına, nefes darlığı, bronşit gibi rahatsızlıklara iyi geliyor’’ dedi.

‘HAFTADA 2 KİLO SATIYORUZ’

Pandemi döneminde vatandaşların Udi Hindiye rağbet gösterdiğini belirten Altunsay, hem kaynatılarak hem de yoğurdun içerisine katılarak tüketilebileceğini söyledi. Pandemiden önce Udi Hindi bitkisinin kilosunun 70 lira olduğunu belirten Altunsay, “Çok fazla rağbet görünce fiyatı 5 kart artarak 350 lira oldu. Pandemiden önce bu bitkiyi fazla kişi bilmediği için yılda en fazla 250 ile 500 gram arasında satıyorduk. Ancak pandemiden bu yana haftada 2 kilo satıyoruz. Yılda ise 100 kilonun üzerinde, ani ortalama satışlarımız yüzde 400 arttı diyebiliriz’’ diye konuştu.

Udi Hindi bitkisini bir arkadaşından duyduğunu belirten Zeynep Çelik (25), “Daha önceden çörek otu yağı gibi ürünler alıyordum. Ama bu bitkiyi öğrenince bunu kullanmaya başladım. Toz halinde aldığım Udi Hindiyi yoğurta karıştırarak yiyorum. Faydasını da gördüm’’ diye konuştu.

Kaynak: DHa