Covid-19 salgınında en kritik 2 hafta: Ağır hasta sayısı 5 bin olursa yeni önlemler alınacak

Bu hafta başında alınan yeni koronavirüs önlemlerinin sonuçları 2 haftalık ve 1 aylık periyotlarla hükümet tarafından izlenecek. Bu kritik iki haftalık süreçte, vaka sayılarının yarıya inmesi beklenirken, olası sert önlemlerin ağır hasta sayısına göre alınacağı ifade edildi. Eğer ağır hasta sayısı 5 bine ulaşırsa yeni önemler gündeme gelecek. 

Yayınlanma Tarihi: 16.04.2021 09:33
Değiştirme Tarihi: 16.04.2021 09:33
Covid-19 salgınında en kritik 2 hafta: Ağır hasta sayısı 5 bin olursa yeni önlemler alınacak

Geçtiğimiz günlerde hayata geçirilen koronavirüs tedbirleriyle vaka sayılarının iki haftada yüzde 50 gerilemesi, bir ayın sonunda ise 20 binin altına inmesi bekleniyor. 

Hürriyet'ten Nuray Babacan'ın haberine göre alınan yeni kararların sonuçları birden fazla başlıkta izlenip ele alınacak. İlk etapta, olumlu sonuçların ilk 10 günde görülmesi bekleniyor. Ancak asıl verilerin ikinci haftadan sonra ortaya çıkacağı belirtiliyor. Gerilemenin beklendiği kadar olup olmadığı izlenecek.

Tahminlere göre vaka sayılarının önümüzdeki haftadan itibaren düşüş eğilimi göstermesi bekleniyor. Türkiye'de üçüncü dalga döneminin son haftasına girildiği öne sürülürken, 30 günlük sürenin sonunda da 20 binli rakamların altına inilmesi öngörülüyor.

AĞIR HASTA İZLEMEDE

Yapılan toplantılarda, vakaların hızla 20 bine düşmesinin pandeminin daha kolay yönetilmesi anlamına geldiği dile getiriliyor. İki hafta sonunda vaka seyrinin istenildiği şekilde devam etmesi durumunda mevcut önlemlerin bayram sonuna kadar devam edeceği, sonraki dönem için ayrıca değerlendirme yapılacağı ifade ediliyor. Bu değerlendirmelerde, özellikle ağır hasta sayılarının esas alındığı belirtildi. Ağır hasta sayısının kasım-aralık aylarındaki gibi 5 binli rakamlara çıkması durumunda, yeni önlemler gündeme gelecek. Azalma beklendiği gibi gelişmezse, haziran ayını da kapsayacak yeni düzenlemeler yapılacak.

HASTA YAŞI 40-50 ARASI

Son dönemde yoğun bakım servisine başvuran hastaların büyük bölümünün henüz aşı yaptırmamış genç ve orta yaş grubu olduğu, hastalığa yakalananların 40-50 yaş bandında yoğunlaştığı belirtildi. Aşı yaptırdığı halde hastalananların da ilk dozunu yaptıranlar olduğu bilgisi paylaşıldı. Koruma önlemlerinin gevşetilmesinin bunda etkili olduğu belirtiliyor. Aşı yaptırdığı halde hastalananların hafif klinik belirtiler gösterdiği, yoğun bakıma ihtiyaç gösteren aşılı vaka sayısının ise çok az olduğu ifade ediliyor.