Covid-19 aşısı öldürüyor mu? Avrupa İlaç Ajansı'ndan önemli açıklama

Avrupa İlaç Ajansı (EMA) BioNTech/Pfizer tarafından geliştirilen koronavirüs aşısıyla ilgili son dakika açıklamasında bulundu. AB'nin ilaç düzenleyici kurumu olan EMA, aşılama sonras görülen ölümlerle, BioNTech aşısının bir bağının bulunmadığını ifade etti.

Yayınlanma Tarihi: 29.01.2021 13:32
Değiştirme Tarihi: 29.01.2021 13:32
Covid-19 aşısı öldürüyor mu? Avrupa İlaç Ajansı'ndan önemli açıklama

Avrupa İlaç Ajansı, BionTech/Pfizer tarafından üretilen ve AB'deki adı Comirnaty olan koronavirüs aşısıyla ilgili ilk güvenlik güncellemesini yayımladı.

Yapılan açıklamada yeni yan etki tespit edilmediği kaydedilirken, ileri yaştaki insanlar dahil, aşılama olduktan sonra yaşanan ölümlerin de incelendiği ifade edildi.

Açıklamada, "EMA'nın güvenlik komitesi, verilerin Comirnaty aşısı ile ölüm vakaları arasında bir bağa işaret etmediği, ölüm vakalarının güvenlik endişesi yaratmayacağı sonucuna vardı." ifadesine yer verildi.

Açıklamada EMA'nın, kullanımına onay verilen tüm Kovid-19 aşılarının aylık güvenlik güncellemelerine devam edeceği belirtildi.

EMA, şu ana kadar BioNTech-Pfizer aşısının yanı sıra Moderna'nın geliştirdiği aşıya onay verdi. AstraZeneca aşısının onayının da bugün çıkması bekleniyor.

Türk bilim insanı Prof. Dr. Uğur Şahin'in kurucusu olduğu Alman biyoteknoloji firması BioNTech ile Pfizer tarafından geliştirilen aşının AB içinde kullanımı 21 Aralık 2020'de onaylanmış, aşılamalar 27 Aralık'ta AB ülkelerinde başlamıştı.

16 yaş üzerindeki kişilere uygulanabilen aşı, Kovid-19 hastalığına sebep olan SARS-CoV-2 virüsünden protein üreten mRNA molekülü içeriyor. Aşı, SARS-CoV-2'nin yüzeyindeki "spike" adı verilen proteine saldırması için vücudu hazırlayacak şekilde çalışıyor.

Kaynak: AA