Çorum'daki yangında ölen çocukların ailesi konuştu! "Kına yakıp uyuttum"

Çorum Bayat'taki ev yangınında hayatlarını kaybeden 4 yaşındaki Elif Meryem ile 8 yaşındaki ağabeyi Yusuf İçuz'un ailesi konuştu. Anne İçuz, "O akşam kızımın ellerine kına yakıp uyuttum" dedi. 

Yayınlanma Tarihi: 14.08.2020 14:10
Değiştirme Tarihi: 14.08.2020 14:10
Çorum'daki yangında ölen çocukların ailesi konuştu! 'Kına yakıp uyuttum'

Çorum Bayat'ta 3 gün önce Ömer Çetin'e ait 2 katlı ahşap evin kümes bölümünde çıkan ve çevredeki iki eve de sıçrayan yangında, Ömer Çetin ile torunları Elif Naz Çetin ve Ela Çetin ile Elif Meryem ve Yusuf İçuz hayatını kaybetmişti. 

Çorum Bayat Devlet Hastanesi'nde çalışan anne Fatma İçuz ile hidroelektrik santrallerinde makine montajı yapan baba Gürkan İçuz, üzüntülerini anlattı. Anne İçuz, evi yanan Emine Çetin'in çocuklarıyla ilgilendiğini belirterek, "Emine hanım, yaz aylarında çocukları evine götürürdü. Orada bahçelerinde çocuklarla oynuyorlardı. Orada çok mutlulardı, babaanne olarak görüyorlardı. Çocuklarımı işten çıkınca alıyordum, evimize gidiyorduk" dedi. 

"KINA YAKTIRMAK İSTİYORDU"

Kızının ellerine kına yaktırmak istediğini anlatan anne İçuz, "Kızım benden son dönemlerde ellerine kına yakmamı istiyordu. Hep unutuyordum, o akşam aklıma geldi. Tırnaklarını güzelce kestim, uyutmadan önce kızımın ellerine güzelce kına yaktım, sardım. Beşiğine güzelce yatırdım, öptüm. Ona 'Kızım ben sabah işe gideceğim için babaannen açar ellerini' dedim. Oğlum da kına yakmamı istedi, babası aradı o sıra 'Oğlum erkeklere kına yakılmaz' dedi. Bilseydim ona da yakardım. Bana yardım etti, kızımı kınaladık, sonra beraber uyudular. Sabah çıkarken uyuyorlardı, uyanmasınlar diye sessizce çıktım. Kızım 'Emine Çetin'e babaanne bak kınam ne güzel kokuyor' demiş, çok sevmiş, kızım herkese kınasını göstermiş. Yangın sırasında hepsi beraber yemek yerken dumanları ve yangını görüyorlar. Emine teyze salonun camını kırmış aşağı inmiş, Ömer amca da bizim çocukları camdan çıkarıp kurtaracakken ayağından elektrik çarpmış. Çocuklara bir şey olmasın diye sarılmış. Zaten mutfaktalarmış, tüp de patlamış olabilir. Doğrusunu Rabbim biliyor. Emine teyze çok bağırmış, 'kimseye sesimi duyuramadım' dedi. Yapacak bir şey yok. Çocuklarımızla beraber olamadık ama bundan sonra Balıkesir veya Bursa'da eşimle bir arada olmak istiyoruz. Çocuklarımız için çalışıyorduk ama şu andan itibaren en azından eşimle hasretimiz bitsin" dedi. 

"İLK ÖNCE SÖYLEMEDİLER"

Olay sırasında Gebze'de olan baba Gürkan İçuz ise, "Bana ilk önce çocuklarımın öldüğünü söylemediler. Yanlarında olamadık, yetişemedik. Bunun acısını, ıstırabını yaşıyoruz. Eşim olayın ardından geldiğinde oğlumuzu kalp masajı yapılırken görmüş. Oğlumun kalbi ilk başta durmuş sonra çalışmış hastaneye sevk edilirken yolda vefat etmiş. Çocuklarımızla biz evde olmadığımızda Ömer Çetin ve eşi ilgileniyordu. Onlara gidiyorlardı, bu olayın olmasını onlar da istemezdi. Kendi evlatları da vefat etti. Bizim onlardan yana herhangi bir şikayetimiz yok. Kimse böyle olmasını istemezdi. Yangınla beraber çocukların başlarına odun parçalarının düştüğünü söylüyorlar. Benim kızımla diğer kız orada vefat etmiş. Artık oralarda nasıl barınırız bilmiyorum, Balıkesir veya Bursa'ya dönmek istiyoruz, bu konuda yardım bekliyoruz. Buralarda en azından annemiz, babamız var" diye konuştu.