Çorum'da korkutan görüntü! ‘8 aydır bir damla su düşmedi…’

Çorum’un Alaca ilçesindeki İbrahim köyü göleti kuruma noktasına geldi. Çiftçi Ali Rıza Baz ‘8 aydır bir damla su düşmedi’ dedi.

Yayınlanma Tarihi: 11.01.2021 10:15
Değiştirme Tarihi: 11.01.2021 10:15
Çorum'da korkutan görüntü! ‘8 aydır bir damla su düşmedi…’

Çorum Alaca'daki İbrahim köyünde sulama amacıyla inşa edilen gölet, kuraklık nedeniyle kıyıdan yaklaşık 100 metre çekildi. Bölgede bulunan ve geçmişte kullanılan Alacahöyük yolu da tekrar gün yüzüne çıktı. Yaklaşık 35 yıl önce yapılan gölette son yılların en düşük su seviyesi yaşanıyor. Gölette yaşanan bölgedeki çiftçileri endişelendirirken, kuraklığın ürkütücü boyutları havadan görüntülendi.

"MAYISTAN BERİ YAĞMIYOR"

Göletin daha önce tamamen su ile dolu olduğunu dile getiren çiftçi Ali Rıza Baz, “Mayıs ayından bugüne yağmur yağmıyor. Buraya damla düşmüyor. Burası deniz gibiydi. Derya gibiydi. Balık yakalanıyordu” dedi. Kuraklık nedeniyle barajlar ve göletler gibi tarım arazilerinin de etkilendiğini anlatan Baz, “Önceden köyümüzde 4 tane çeşmemiz vardı. Köylüler bir tane çeşmemiz var ondan faydalanıyor. Damla su yok. Suyu tasarruflu kullanmamız gerekiyor. Tasarruflu olmazsak bir daha suyu da bulamayız. Arazi bitti. Bir avuç su kaldı. Bundan sonra ne yapacağız?” diye konuştu.

(İHA)