Çok Özel Bir Koleksiyon!

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün yurt gezilerinde ve katıldığı açılışlarda çekilmiş fotoğraflar sergilenecek.

Yayınlanma Tarihi: 29.10.2013 09:36
Değiştirme Tarihi: 29.10.2013 09:22
Çok Özel Bir Koleksiyon!
Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün yurt gezilerinde ve katıldığı açılışlarda çekilmiş, Ankaralı koleksiyoncu Muhammet Yüksel’in arşivinde yer alan fotoğraflar 10 Kasım’da sergilenecek.

Fotoğraf karelerinde Atatürk, Gazi Çiftliği’nin açılışına katılırken, İzmir’de kız ve erkek liselerini ziyaret ederken, yurt gezilerinde halkı selamlarken görülüyor. Arşivlerden, Atatürk’ün Şapka Devrimi’ni başlattığı Kastamonu ziyaretinden bir kare de çıktı. Fotoğraflara yurt genelindeki arşivleri tarayarak ulaştığını söyleyen Yüksel, “Bu fotoğraflar bugüne kadar çok fazla paylaşılmış fotoğraflar değil. 10 Kasım’da Atatürk konulu fotoğraf sergisi açarak bu özel fotoğrafları herkesle paylaşmak istiyorum” dedi.
Haber ile ilgili metin girin!.
Bayram afişi

GENELKURMAY Başkanlığı’nca Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla iki farklı afiş hazırlandı. Genelkurmay Başkanlığı, afişlere internet sitesinden yer verdi. Türk Bayrağı, Mustafa Kemal Atatürk ve asker fotoğraflarının bulunduğu afişlerde, Atatürk’ün “Türk milletinin tabiat ve adetlerine en uygun olan idare cumhuriyet idaresidir” ve “Türkiye Cumhuriyeti her manası ile büyük Türk milletinin öz ve aziz malıdır” sözleri yer aldı. Anıtkabir’in görüldüğü afişlerde ellerinde Türk bayrağı bulunan vatandaşların fotoğraflarına da yer verildi. (Hürriyet)

Haber ile ilgili metin girin!.