Çok konuşulacak karar: Mesai saatleri dışında işverenlerin, çalışanıyla iletişime geçmesi yasaklandı

Portekiz hükümeti çok konuşulacak bir karara imza attı. Bu karara göre, işverenler mesai saatleri dışında çalışanlarıyla iletişim kuramayacak. Ayrıca karara göre, 8 yaşından küçük çocuğu olayn anne babalar, istedikleri sürece evden çalışabilecekler. 

Yayınlanma Tarihi: 10.11.2021 12:35
Değiştirme Tarihi: 10.11.2021 12:35
Çok konuşulacak karar: Mesai saatleri dışında işverenlerin, çalışanıyla iletişime geçmesi yasaklandı

Portekiz hükümeti koronavirüs salgını sonrası değişen çalışma düzenini daha sağlıklı bir hale getirebilmek için dikkat çeken bir yasa çıkardı. 

Çıkarılan yasaya göre işverenler, mesai saatleri dışında çalışanlarıyla iletişiem geçemeyecek. İktidardaki Sosyalit Parti'nin yaptığı açıklamada, yeni kuralların Kovid-19 salgınının bir sonucu olarak evden çalışan sayısının artmasının bir sonucu olduğunu söyledi.

Parlamentodan geçen yasaya göre, işverenler, mesai saatleri dışında işçilerle iletişim kurduğu için ceza alabileceği belirtilirken ayrıca şirketlerin daha yüksek elektrik ve internet faturaları gibi uzaktan çalışmanın neden olduğu masrafların ödenmesine yardımcı olmak zorunda oldukları aktarıldı.

Hükümet, iş kanununda yapılan bu değişikliğin ondan daha az çalışanı olan şirketler için geçerli olmadığını duyurdu.

NE DEĞİŞECEK?

Çıkarılan yasa sonrasında şirketler veya patronlar, çalışanlarıyla normal çalışma saatleri dışında iletişim kurdukları takdirde ceza alabilecek.
Yasaya göre, işverenlerin, çalışanlarını evde çalışırken izlemeleri de yasak olacak.

Şirketler artık çalışanların uzaktan çalışmaya geçmenin bir sonucu olarak maruz kaldığı masraflara da katkıda bulunmak zorunda olacak.

Gider karşılama kapsamı elektrik ve internet faturasını kapsarken, su faturası dahil edilmeyecek. Çıkarılan yasaya göre sekiz yaşından küçük çocuğu olan ebeveynler istedikleri sürece evden çalışabilecek.

İlgili Sayfalar: Playlist