ÇOCUK VE AİLE FUARI’NDA ENGELLER KALDIRILIYOR!

Çocuk ve Aile Fuarı kapılarını açtı. “Çocuklar İçin Engelleri Kaldıran Fuar’da "işitme kaybına" dikkat çekiliyor.

Yayınlanma Tarihi: 21.09.2017 15:22
Değiştirme Tarihi: 21.09.2017 15:24
ÇOCUK VE AİLE FUARI’NDA ENGELLER KALDIRILIYOR!

21-24 Eylül 2017 tarihlerinde gerçekleşecek ‘Çocuk ve Aile Fuarı'Goca Fuar ve Sergi Hizmetleri tarafından Crown Plaza İstanbul Asia Kongre Merkezi'nde “Çocuklar İçin Engelleri Kaldıran Fuar’ mottosuyla; Pendik Belediye Başkanı Sayın Dr. Kenan Şahin, ÇED Yönetim Kurulu Üyesi Esra Fazlıoğlu, ÇED Genel Sekreteri Melike Argiş ve Çocuk ve Aile Fuarı koordinatörü Ebru Goca’nın katılımıyla açıldı.

"Çocuk ve Aile Fuarı”nda sosyal sorumluluk misyonu olarak toplumumuz tarafından az bilinen ancak hızla artış gösteren global bir halk sağlığı problemi olan "işitme kaybına" dikkat çekiliyor. Bu noktada işitme kayıplı olup, koklear implant (Biyonik Kulak) sayesinde işitmeye başlamış çocukların etkin eğitim almalarını, gerçek potansiyellerini kullanarak topluma ve kendilerine katma değer yaratan kişiler olmalarını sağlama çabası içinde olan Çocuk Eğitim Derneği (ÇED)'ne destek olunuyor.

Fuarın açılışı  Fuar da yer alacak panellerde ilk konuşmacı olarak ÇED Genel Sekreteri Melike Argiş, Çocuk Eğitim Derneği (ÇED) hakkında bilgilendirme sunumu yapacak. Fuarda özellikle erken çocukluk döneminde başlayan rehabilitasyonun önemi ve gerekliliği konusunda farkındalık yaratılması hedefleniyor. Çocuk Eğitim Derneğinde (ÇED) eğitim gören işitme engelli koklear implant kullanan 2-6 yaş arası çocuklar 21 Eylül Perşembe günü (fuarın ilk günü) , 7-14 yaş arası çocuklar da  24 Eylül Pazar aileleri ile birlikte fuara katılıyor. İşitme engelli olup cihaz (koklear implant) ile duyabilen çocukların çevresel faktörlerden etkilenmeden temiz ses duymaları, rahat iletişim kurmalarını sağlayan indüksiyon döngü sisteminin (ID sistemi) kurulumu da çocuklar için hazırlandı.  

FUAR’DA İŞİTME KAYBI KONUSU MASAYA YATIRILACAK

Birçok önemli isimlerin katılımıyla gerçekleştirilecek panellerin yer aldığı 4 günlük programda öne çıkan konulardan biri de işitme kaybı! İşitme kaybıyla doğan çocuklarımızın sessiz dünyadan, sesli dünyaya açılmalarını sağlayan değerli doktorlarımız Prof. Dr. Yıldırım Bayazıt, Eğitim Odyoloğu Prof. Dr. Esra Yücel ve Klinik Odyolog Dr. Şengül Terlemez ile gerçekleştirilecek olan panelde, 5 yaşındayken Türkiye’de ilk kez gerçekleştirilen koklear implant uygulanan çocuk olarak tıp literatürümüze geçen ve şu anda 26 yaşında olan Ece Saygı, hikayesini katılımcılarla paylaşacak. Saygı, bugün Koç Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümü mezunu olup özel bir firmada Proje Destek Mühendisi olarak çalışmakta ve üç dil konuşmaktadır.