Çocuk vakalarda patlama! ABD'li uzmanlar çağrı yaptı

Amerikan Pediatri Akademisi tarafından Pazartesi günü yayınlanan yeni rakamlara göre, çocuklarda Kovid-19 vakaları iki hafta öncesine göre yüzde 32 arttı. Uzmanlardan acil uyarı geldi.

Yayınlanma Tarihi: 26.11.2021 16:16
Değiştirme Tarihi: 26.11.2021 16:16
Çocuk vakalarda patlama! ABD'li uzmanlar çağrı yaptı

ABD'li CNN'in haberine göre, 18 Kasım'da sona eren haftada, çocuklar arasında en az 141 bin 905 yeni vaka vardı, bu geçen haftaki tüm yeni Kovid-19 vakalarının dörtte birinden fazlasına denk geliyor.

Çocuklar ABD nüfusunun yüzde 22'sini oluşturuyor. Virüs 2020'nin başlarında ABD'de ilk kez bilinen bir sorun haline geldiğinde, teyit edilen vakaların yüzde 3'ünden daha azını çocuklar oluşturuyordu. Salgının başlangıcından bu yana 6,8 milyondan fazla çocuğun Kovid-19 testi pozitif çıktı.

Her yaş grubu için vakalar son haftalarda artış eğiliminde. Yaz dalgalanmasının ardından hızla düşen vaka sayıları tekrar tırmanmaya başladı ve en son Ağustos ayında eski seviyelere geri döndü.

Pazar günü CNN'e konuşan Ulusal Alerji ve Enfeksiyon Hastalıkları Enstitüsü müdürü Dr. Anthony Fauci'ye göre bu beklenmedik bir şey değil.

FAUCI: AŞI OLUNMADIKÇA VAKALAR DÜŞMEZ

Fauci, sunucu Dana Bash'e "Etrafta dolaşan çok fazla virüs var" dedi ve şöyle devam etti: "Milyonlarca insan hala aşılanmadığı için virüs yalnızca aşılanmamış insanları savunmasız hale getirmekle kalmayıp, aynı aşılanmış insanlara da yayılmaya devam ediyor çünkü hiçbir aşı yüzde 100 etkili değil."

AAP'nin haberine göre, Kovid-19'lu çocuk sayısı hala 'son derece yüksek' olarak kabul ediliyor. Bu, çocuk vakaların sayısının 100 binden fazla olduğu 15'inci haftayı işaret ediyor.

Çocukların Kovid-19 nedeniyle hastaneye yatırılma olasılığı yetişkinlere kıyasla hala daha düşük, ancak hastaneye yatışların yaşa göre bildirildiği eyaletlerde, Kovid-19 nedeniyle hastanede tedavi görmesi gerekenlerin yüzde 1,7 ila yüzde 4,0'ünü çocuklar oluşturuyor.

Aşı uzmanları Dr. Paul Offit ve Dr. Jeffrey Gerber, geçen hafta Science dergisinde yayınlanan bir başyazıda, aşı olmadan hemen hemen tüm küçük çocukların enfekte olacağını savunarak, ebeveynleri çocuklarına aşı yaptırmaya çağırdı.

İlgili Sayfalar: Playlist