Cizre ve Silopi'de çatışma başladı...

Yayınlanma Tarihi: 16.12.2015 09:50
Değiştirme Tarihi: 16.12.2015 12:32

Şırnak’ın Cizre ve Silopi ilçelerinde uygulanan sokağa çıkma yasağı ikinci gününe girerken, kentte büyük operasyon başlatıldığı bilgisine ulaşıldı.

Şırnak’ın Cizre ve Silopi ilçelerinde uygulanan sokağa çıkma yasağı ikinci gününe girerken, kent güne silah ve patlama sesleri ile uyandı. Çatışmaların meydana geldiği bildiriliyor.İlçelere giriş ve çıkışlar kapalı durumda. 14 Aralık'ta Valilik kararıyla iki ilçede de sokağa çıkma yasağı ilan edilmişti.

Sabah saatlerinde özellikle Nur mahallesi'nden çatışma seslerinin yükseldiği kaydediliyor.

Silopi'de de gece 02.00 sıralarında operasyon başlatıldığı belirtiliyor. Sur'da da çatışmalar var.

Büyük operasyon kararı alınmıştı...

Terör örgütü PKK’ya ve örgütün Güneydoğu’daki bazı ilçelerin meskun mahallerdeki varlığına karşı geniş kapsamlı askeri bir harekat başlatıldı. PKK’nın şehir merkezlerindeki varlığının ortadan kaldırılmasına yönelik operasyonlar, Ankara’da ilgili güvenlik birimlerinde oluşturulan merkezlerden de anlık olarak takip ediliyor.

Terör örgütü PKK’nın “hendek siyaseti” olarak da adlandırılan Silopi, Silvan, Cizre ve Diyarbakır - Sur'da yerleşim alanları içinde başlattığı terörist başkaldırıya karşı devlet, daha etkin önlem almaya yöneldi. Meskun mahallerdeki operasyonlar, daha önce ağırlıklı olarak polis özel harekat timleri tarafından yapılıyordu. Yeni konsept çerçevesinde polisin yanı sıra Jandarma özel harekat timleri de operasyonlarda yer almaya başladı.

Dağ kadrosundan sonra şehirdeki milisler hedef alındı

Güvenlikle ilgili kaynaklardan alınan bilgilere göre, terör örgütü PKK’yı ve PKK’nın şehir örgütlenmelerini çökertmeye yönelik kapsamlı harekat başlatıldı. Türk Silahlı Kuvvetleri, PKK’nın Hakkari kırsalındaki varlığına karşı önemli bir askeri harekat yürütmüş ve terör örgütü Kuzey Irak sınırındaki engebeli arazi koşullarına sahip dağlardan temizlenmişti. PKK’nın bazı ilçelerdeki varlığına yönelik benzeri kapsamda büyük çaplı bir operasyon için düğmeye basıldığı belirtildi.

Ankara yakından takip ediyor

Operasyonlar, Ankara’da güvenlikle ilgili birimlerde oluşturulan kriz masaları çerçevesinde de yakından takip ediliyor. İlk etapta Ankara’ya ulaşan bazı bilgiler şöyle:

*Komandolar; Cizre'nin 3 stratejik bölgesinde terör örgüt PKK'ya karşı operasyon düzenledi.*Şırnak'ta, güvenlik birimleri ile PKK teröristleri arasında çatışma çıktı. Bu çatışmada bir terörist  öldürüldü.*Güvenlik güçlerine, Cizre ilçesindeki Hastane Caddesi’nden geçişleri sırasında PKK’lılar tarafından ateş açıldı. Güvenlik güçleri, bu saldırıya yanıt verdi. Çıkan çatışmada bir PKK’lı vuruldu.

PKK ev yaktı

Cizre’de ayrılmak isteyen bazı vatandaşlara terör örgütü üyelerinin izin vermediği, teröristlerin bazı evleri ateşe verdiği belirtiliyor.

*Şırnak'ta ise yolu kapatarak terör örgütü lehine slogan atan 9 öğrenci gözaltına alındı. Şırnak’ta Cizre Caddesi’ni ulaşıma kapatan bir grup öğrenci terör örgütü lehine sloganlar attı. Tüm uyarılara rağmen eylemlerini sürdüren 9 kişi gözaltına alındı. Öğrenciler polis merkezindeki işlemlerinin tamamlanmasının ardından serbest bırakıldı.

Güvenlik birimlerinin, terör örgütü mensubu dışındaki kişilere karşı hassas davranmaları konusunda uyarıldığı ifade edildi. (milliyet.com.tr)