Çinli uzmanlar araştırdı: Sesi derin olan erkeklerin eşlerini aldatma olasılığı daha fazla

Çinli araştırmacılar, ses tonunun aldatma üzerindeki etkisini inceleyen çarpıcı bir araştırma gerçekleştirdi. Southwest Üniversitesi tarafından kabul edilerek Personality and Individual Differences adlı bilimsel dergide yayınlanan araştırmaya göre, ses tonu derin olan erkeklerin, eşlerini aldatma olasılığı daha fazla. Araştırmaya göre, daha az akustik sesler, kadınlar tarafından daha çok baştan çıkarıcı bulunuyor. Ayrıca, erkeksi sesler sadakatsizliğe daha eğilimli.

Yayınlanma Tarihi: 07.10.2020 14:19
Değiştirme Tarihi: 07.10.2020 14:19
Çinli uzmanlar araştırdı: Sesi derin olan erkeklerin eşlerini aldatma olasılığı daha fazla

Mandarin dili konuşan, 116 erkek ve 145 kadın üniversite öğrencisi üzerinde yapılan araştırma, çarpıcı bir sonucu ortaya koydu. 

Mynet'te yer alan habere göre, araştırma ekibi tarafından katılımcıların sesleri kaydedilerek hangi perdede olduğu tespit edildi ve daha sonra katılımcılara 1’den 7’ye kadar partnerlerine sadık kalma olasılığının puanlanması istendi.

Araştırmada kadın sesleri ve sadakatsizlik arasında güçlü bir ilişki bulunmazken, ses tonunda derin tınılar olan erkeklerin farklı kadınlarla birlikte olma olasılığının daha yüksek olduğu ortaya çıktı.

Araştırmacılar biyolojik düzeyde, alt ses tonları yüksek testosteron seviyesiyle ilişkilendiriliyor ve rastgele davranışları teşvik ederek romantik ilişki işleyişine müdahale ediyor.
Buna karşılık, daha tiz sesli ve düşük testosteron seviyesine sahip olan erkeklerin uzun vadeli ilişkiler ve daha düşük boşanma eğilimine sahip olduğu belirtildi.

Araştırmanın dar bir yaş aralığındaki üniversite öğrencileri arasında yapıldınının unutulmaması gerektiğini söyleyen çalışma, bu gruptaki flört ve evlilik konusuna bakışın yetişkinlere göre farklılık göstereceğini vurguladı.

Etiketler: derin ses tonu