Çinli doktor koronavirüsü düşünmeden yere yığılan hastaya suni solunum yaptı

Çinli doktor koronavirüsü düşünmeden yere yığılan hastaya suni solunum yaptı
Yayınlanma Tarihi: 27.02.2020 12:17
Değiştirme Tarihi: 27.02.2020 16:21

Koronavirüs ile mücadelesini sürdüren Çin'de, yaşlı bir adam marketten bir anda yere yığıldı. Yere yığılan adama doktorun tüm riskleri göze alarak suni solunum yapması sosyal medyada büyük yankı uyandırdı ve paylaşım rekoru kırdı.

Görüntüler Çin'in corona virüsle mücadale veren Zhengzhou şehrinde bir süper markette çekildi.80'li yaşların sonunda olduğu belirtilen bir adam süper markette kalp krizi geçirerek bir anda yere yığıldı. Çinli doktor Luo Xianke yaşlı adamı görüp, ölümcül corona virüse yakalama riskine rağmen yardımına koştu.

Sağlık otoritelerinin virüsün bulaşıcılığı riski nedeniyle el sıkışarak selamlaşmayı bile önermediği salgında, doktorun kendi maskesini hiç düşünmeden çıkarıp yaşlı adama suni teneffüs yapmaya başlaması büyük bir kahramanlık örneği olarak tanımlanıyor. 

Yuzhou People isimli hastanede görev yapan doktor, suni teneffüsün ardından yaşlı adamı hayata döndürebilmek için dakikalarca kalp masajı yapmaya devam etti. Yaşlı adamın Dr. Luo'nun yaptığı ilk müdahalenin ardından hastaneye kaldırıldığı ancak yapılan tüm müdahalelere rağmen hayatını kaybettiği belirtiliyor.

Corona virüs şu ana kadar 2 bin 666 insanın ölümüne neden oldu ve 80 binin üzerinde insana bulaştı. Büyük kahramanlığın yaşandığı Zhengzhou'da bin 271 enfekte vaka olduğu biliniyor.