Çin koronavirüs aşısı, 113 gönüllüye uygulandı! Yan etkisi oldu mu?

Çin koronavirüs aşısı, Kayseri Şehir Hastanesi'nde şu ana kadar 113 gönüllüye uygulandı. Peki sonuçlar ne? İşte yanıtı... 

Yayınlanma Tarihi: 09.12.2020 22:20
Değiştirme Tarihi: 09.12.2020 22:20
Çin koronavirüs aşısı, 113 gönüllüye uygulandı! Yan etkisi oldu mu?

Çin aşısı, Kayseri Şehir Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesinin üst katında oluşturulan klinikte gönüllülere yapılıyor. Konuyla ilgili açıklama yapan Şehir Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Ayşin Kılıç Toker, aşının daha önce sağlık çalışanlarına vurulduğunu ve herhangi bir yan etkisinin saptanmadığını belirtti.

"YAN ETKİYE RASTLANMADI"

Kayseri Şehir Hastanesi'nde şimdiye kadar 113 gönüllüye aşı uygulandığını anlatan Toker, "Bu kişilerin yarısından fazlasına da ikinci dozu uyguladık. Gönüllülerde şimdiye kadar önemli bir yan etkiye rastlanılmadı. Birkaç kişide grip gibi bir durum gözlemlendi. Onun dışında ciddi bir yan etki ile karşılaşmadık" açıklamasını yaptı. 

Öte yandan aşının 18-50 yaş arası kişilere uygulandığını, çok fazla ek hastalığı olmayan, sağlıklı kişileri tercih ettiklerini vurgulayan Toker, "Aşı olmayı bekleyen 200'e yakın kişi var. Aşı öncesinde yaptığımız testle gönüllünün, Kovid-19 geçirip geçirmediğini ya da virüslü olup olmadığını tespit ettik" dedi.

(AA)