Çin'den koronavirüs aşısı için sürpriz açıklama

Çin'de ortaya çıkan koronavirüs bütün dünyayı etkisi altına aldı. Virüsün ortaya çıktığı Çin'de Sinovac şirketi ve Çinli bilim insanlarının, yüzde 99 başarılı olması beklenen koronavirüs aşısı geliştirdiklerini açıkladı.

Yayınlanma Tarihi: 30.05.2020 17:54
Değiştirme Tarihi: 30.05.2020 19:05
Çin'den koronavirüs aşısı için sürpriz açıklama

Çin merkezli Sinovac şirketi ve Çinli bilim insanlarının yüzde 99 oranında başarı olması beklenen koronavirüs aşısı geliştirdikleri duyuruldu.

İngiliz medyası, aşının şu anda klinik deneylerde ikinci aşamada olduğu ve binden fazla kişinin gönüllü olarak klinik deneylerde yer aldığını bildirdi. Sinonav’ta çalışan bilim insanı Luo Baishan’ın, aşının yüzde 99 oranında başarı olacağından emin olduklarını söylediği aktarıldı.

AŞININ ADI BELLİ OLDU

İngiliz medyasındaki habere göre, aşının adının ‘CoronaVac’ olduğu söylendi. Maymunlarda denenen aşının virüsten koruduğu öğrenilirken Sinovac’ten konuyla ilgili açıklama geldi. Yapılan açıklamada, “Sinovac Biyotek’te çalışan bilim insanları, toplamda 8 maymuna 2 farklı koronavirüs aşısı verdi. Yaklaşık 3 hafta sonra, maymunlar, koronavirüse neden olan SARS-CoV-2 virüsüne maruz bırakıldı. Maymunlardan hiçbiri enfeksiyon göstermedi” denildi.

"AŞININ İNSANLARDA DENENMESİ GEREKİYOR"

Sinavoc’ten yapılan bir başka açıklamada ise maymunlarda başarılı elde edildiği ancak aşının insanlarda da denenmesi gerektiği ve bunun 3 aşamalı olacağı aktarıldı. Ancak Sinovac, henüz bahsi geçen aşı hakkında tartışmak için çok erken olduğunu, bazı Avrupa ülkeleri ile temas halinde olduklarını bildirdi.