Çin'de yeni virüs alarmı! Uzmanlar açıkladı: Domuz gribi salgına dönüşebilir

Çin'in Vuhan kentinde başlayan ve tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını henüz bitmeden uzmanlardan bir korkutan uyarı daha geldi. Çin'de yeni bir domuz gribi türü tespit edildi. Uzmanlar domuz gribinin salgına dönüşebileceği konusunda uyarılarda bulundu.

Yayınlanma Tarihi: 30.06.2020 10:52
Değiştirme Tarihi: 30.06.2020 10:52
Çin'de yeni virüs alarmı! Uzmanlar açıkladı: Domuz gribi salgına dönüşebilir

Uzman isim Prof. Dr. Kin-Chow Chang Çin'de başlayan koronavirüsün salgınının ardından, yeni tip bir domuz gribi salgını üzerine vatandaşları uyardı. Çin'de görülen yeni bir domuz gribi olduğunu açıklayan uzman isim, köylerdeki vatandaşlara bu gribin bulaştığını fakat henüz büyük bir riski olmadığını dile getirdi. G4 EA H1N1 adı verilen gribin, domuzlardan insanlara geçtiği tespit edildi.

GÖZÜMÜZ ÜZERİNDE OLMALI’

Prof. Dr. Kin-Chow Chang, yeni gribin domuz çiftliklerinde görüldüğünü ve buradaki insanlara bulaştığını söyledi. Halihazırda büyük bir tehlike bulunmadığını belirten Chang, “Gözümüzü üzerinde tutmalıyız” dedi.

Mevcut aşıların yeni gribe karşı korumadığını söyleyen Chang, ihtiyaç duyulursa buna göre adapte edilebileceğini ifade etti.

Chang, “Şu anda tüm dünyanın dikkati corona virüsü üzerinde. Ancak olası yeni virüslere karşı tetikte olmalıyız” diye konuştu.

H1N1 olarak adlandırılan domuz gribi ilk olarak Nisan 2009’da Meksika’da ortaya çıkmıştı.