Çin'de yeni salgın paniği! Laboratuvardan yayıldı, binlerce kişiye bulaştı...

Koronavirüsün dünyaya yayıldığı Çin'de korkutan bir salgın haberi daha geldi. Çin’in Lanzhou kentinde ilk kez geçen yaz bir ilaç firmasının tesislerinden yayılan 'brusella' bakterisinin şu ana kadar 3 bin 245 kişiye bulaştığı belirlendi.

Yayınlanma Tarihi: 19.09.2020 12:17
Değiştirme Tarihi: 19.09.2020 12:17
Çin'de yeni salgın paniği! Laboratuvardan yayıldı, binlerce kişiye bulaştı...

Çin'in Vuhan kentinde başlayan ve tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını sonrasında yeni bir salgın krizi yaşanmaya başladı. Çin'de bir ilaç firmasının laboratuvarından yayılan brusella bakterisinin binlerce kişiye bulaştığı belirtildi.

2.9 milyonluk bir şehir olan Lanzhou'daki sağlık yetkilileri, 3 bin 245 kişinin genellikle enfekte hayvanlarla veya hayvan ürünleriyle yakın temastan kaynaklanan, bruselloza yakalandığını söyledi.

İnternet üzerinden yayın yapan haber sitesi Pengpai, ilk defa geçen yıl 24 Temmuz’da, brusella bakterisine karşı aşı üreten ilaç firmasının laboratuvar çalışmalarındaki ciddi ihmalkarlığının salgına yol açtığını yazdı.

Yetkililer yaklaşık 22 bin kişiyi taradıktan sonra bin 401 kişi daha erken pozitif olarak test edildi.

Lanzhou sağlık kurulu tarafından bugün yapılan açıklamaya göre, bakterilerin yayılmasında yaygın olarak koyun, sığır ve domuzlar rol aldı.

Yaşananlar nedeniyle bu yılın başlarında özür dileyen firmanın aşı üretim lisansı iptal edildi.

Yetkililer, hastalara ekim ayı itibariyle tazminatlarını ödemeye başlayacaklarını duyurdu.

Etiketler: çin - Brusella - salgın