Canlı
TV8'de şu an

Bu yarışmacının performansını beğendiniz mi?
Gemi faciası: En az 400 kayıp

Gemi faciası: En az 400 kayıp

Çin'in güneyinde çoğu 50-80 yaş arası 458 kişiyi taşıyan gemi, Yangtze Nehri'nde battı. Sadece 12 kişi kurtarılabildi.

02.06.2015 08:41

Çin'in güneyinde çoğu 50-80 yaş arası 458 kişiyi taşıyan gemi, Yangtze Nehri'nde battı. Sadece 12 kişi kurtarılabildi. 400'ü aşkın yolcunun akıbeti bilinmiyor. Geminin içinde sıkışan yolcuların yardım çığlıkları duyuluyor.

Resmi Şinhua ajansının haberine göre, Nanjing kentinden Chongqing şehrine doğru seyir halinde olan gemi, yerel saatle 21:00'da Hubei vilayetinin Jianli bölgesinde battı.

Arama kurtarma çalışmaları, rüzgar ve şiddetli yağış sebebiyle güçlükle sürüyor. Bölgeye çok sayıda arama kurtarma ekibi sevk edildi. 

Yangtze Nehri Seyrüsefer Yönetimi, 534 kişi kapasiteli Dongfangzhixing (Doğunun Yıldızı) adlı feribotun şiddetli fırtınaya yakalandığını, kısa sürede sulara gömüldüğünü duyurdu. Kurtarılan yolcular arasında kaptanın ve geminin baş mühendisinin de olduğu belirtildi. Polis tarafından gözaltına alınan kaptan ve mühendisin geminin siklona yakalandığını ve çok kısa süre içinde battığını söylediği öğrenildi.

Kazanın yaşandığı noktada su derinliğinin 15 metre civarında olduğu bildirildi. AP'nin Çin devlet televizyonundan aktardığı bilgiye göre; arama kurtarma ekibi, alabora olan gemide sıkışan yolcuların yardım çığlıklarını duyuyor. 

Reuters, dalgıçların geminin içinde sıkışan yaşlı bir kadını kurtardığını duyurdu. Şanghay merkezli bir tur firmasının organize ettiği yolculuk için gemide yaşları 50 ila 80 arasında olan 406 yaşlı turistin ve 47 mürettebatın bulunduğu ifade edildi. 

Geminin 76,5 metre uzunluğunda ve 11 metre genişliğinde olduğu açıklandı.  Devlet radyosu geminin iki dakika içinde battığını ve acil durum durum çağrısı yapılmadığını duyurdu. Öte yandan yedi yolcunun kıyıya yüzüp durumu haber verdiği öne sürüldü.

DHA'nın haberine göre; gemideki turistler arasında yabancı uyruklu yolcu bulunmuyor.

Çin Başbakanı Li Keqiang, arama ve kurtarma çalışmalarını bizzat yönlendirmek üzere kaza yerine hareket etti. Batan gemide akrabası olan yolcular, turu organize eden şirketin Şangay'daki ofisine akın etti. Arama kurtarma personeli, geminin üzerine çekiçle vurarak hayatta kalan yolcuları tespit etmeye çalışıyor.

Ajanslar

Yorumlar | 0
üye profil