Çin aşısı CoronaVac ile ilgili yeni gelişme: Türkiye'de ilk kez vatandaşlar üzerinde denenecek

Çin aşısı olarak bilinen Sinovac firmasının CoronaVac aşısının faz 3 çalışmasında yeni bir aşamaya geçildi. Aşı, sağlık çalışanlarının ardından pazartesi gününden itibaren gönüllüler üzerinde de denenecek. CoronaVac aşı adayı, daha önce 700'ün üzerinde gönüllü sağlık çalışanı üzerinde denenmişti ve antikor oluşturmuştu.

Yayınlanma Tarihi: 20.11.2020 09:23
Değiştirme Tarihi: 20.11.2020 09:23
Çin aşısı CoronaVac ile ilgili yeni gelişme: Türkiye'de ilk kez vatandaşlar üzerinde denenecek

Konuyla ilgili açıklama yapan Dicle Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı ve İl Pandemi Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Kemal Çelen, çalışmaların Türkiye'deki 14 merkezde yürütüleceğini ifade etti. Prof. Dr. Çelen, aşı gönüllüsü vatandaşları kendi merkezlerine davet ederek, aşılama işlemini gerçekleştirebileceklerini söyledi.

CoronaVac faz 3 denemelerinde gönüllü vatandaşlarda aranan özellik ise 18-59 yaş aralığında olmaları ve daha önce de koronavirüse yakalanmamış olmamaları. Prof. Dr. Çelen, belli bir kotalarının da olduğunu belirtti.

CoronaVac'ın önümüzdeki ay tüm topluma yapılabileceği duruma gelindiğini söyleyen Çelen, toplum gönüllülerinde antikor ve PCR testleri negatif olan kişilere önce bir doz, iki hafta sonra da ikinci doz aşının yapılacağını aktardı.

Çelen şunları söyledi:

"Faz 3'ün bu çalışmasında öncelikli olarak bir tarama yöntemi uygulanacak. Antikor ve PCR'a bakılacak. Negatif olan hastaları çağırıp önce bir doz aşı yapacağız, iki hafta sonra da ikinci doz aşısını yapacağız. Sonra da bir yıl süreyle onları takip edeceğimiz bir program olacak. Çin aşısıyla ilgi beklentiler aralık ayının sonuna kadar artık yavaş yavaş çalışma ayağından çıkıp toplum aşılamasına geçilmesi noktasındadır. The Lancet dergisinde Çin çalışmasına ait faz 1, faz 2 sonuçları yayınlandı ve orada da başarı yüzde 92-98 oranında gösterildi. Bu çok yüzleri güldürücü bir durum. Haliyle 2020'nin sonuyla birlikte artık pandemi sürecinde, her ne kadar pandemi devam etse de pandeminin gündemimizden düşeceğini ve artık bağışıklığı olan kişilerin sayısının artacağını göreceğiz."

(DHA)

Etiketler: koronavac - coronavac