Kemal Kılıçdaroğlu'ndan flaş iddia

Kemal Kılıçdaroğlu'ndan flaş iddia
Yayınlanma Tarihi: 05.03.2015 05:45 | Değiştirme Tarihi: 05.03.2015 05:45

Kılıçdaroğlu, "CHP'nin kapatılmasıyla ilgili bir hazırlık yapıldığını ve bu konuda bir de kitap yazıldığını biliyoruz" iddiasında bulundu

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, katıldığı Tarafsız Bölge adlı televizyon programında gazetecilerin gündeme yönelik sorularını yanıtladı.Oy hedefini açıklayan Kılıçdaroğlu, "Biz yüzde 35 oy ile iktidar oluruz. Biz bu oranı alırsak AKP iktidar olamaz. Buradan net çağrı yapıyorum. Yüzde 35'ü geçecek çabayı bütün CHP'lilerin göstermesi lazım" dedi.Kılıçdaroğlu, "Üzülüyorum Şafak Pavey ve Aykan Erdemir siyaseti bırakıyor ama iş bitmiş değil. Önder Sav ve Deniz Baykal da ön seçime giriyor" diye konuştu.Kılıçdaroğlu, "CHP'nin kapatılmasıyla ilgili bir hazırlık yapıldığını ve bu konuda bir de Kitap yazıldığını biliyoruz. Bunu açıklayacağız. MİT'e çağrıda bulunuyorum iktidar endeksli bir politika uygulamamalı. MİT içinde bir kanat CHP'ye tezgah kuruyor" ifadelerini kullandı.Kılıçdaroğlu'nun açıklamalarından satır başları:Barıştan, özgürlükten ve kadın erkek eşitliği yönünden tavrımız nettir. Bu 10 maddede yasal değişiklik gerekiyor. Şarttır. 10 maddeden sadece birisi parlamentoya gelebilir mi, gelemez çünkü vakit yok. Tamamen toplumu aldatmaya yönelik bir düzenlemedir. Ortak mutabakat sonrası taraflar birbiririni suçlamaya başladı. Barışın bu kadar istismar edilmesini doğru bulmuyoruz. Yapılan ortak açıklama ile bir Oyun oynanıyor.Hükümet ve HDP bir çok konuda işbirliği yapıyor. İç Güvenlik Paketi'nde ise işbirliği yok. Silah bırakmayı amaç edinme değil, çıkar amaçlı bir politika yürütülüyor, seçim için.HDP'den Cumhurbaşkanlığı seçiminde bize işbirliği çağrısı gelmedi. 

"HİÇBİR PARTİNİN PARLAMENTO DIŞINDA KALMASINI İSTEMEYİZ"

Bütün siyasal partiler birbirine rakiptir. Bizim etkili muhalefet yapmadığımızı söyleyenler doğruyu söylemiyor. Bizim vekillerimiz darp ediliyor. Biz özgürlükleri savunan bir partiyiz. Hiç bir partinin parlamento dışında kalmasını istemeyiz. Siyasi partilerin Meclis'te olmasını isteriz, sokakta değil. Çağrı yapmıştık, gelin yüzde 10 seçim barajını kaldıralım. Biz Kürt sorununun parlamentoda çözülmesi gerektiğini hep söyledik.Siz güvensizlik üzerine bir şey inşa ediyorsunuz. Güvensizlik üzerine inşa edilen bir süreç barış getirmez.Kürt seçmenlerden oy alıyoruz. Yeteri kadar oy alamıyoruz, bu doğru. Bu bizim onların sorunlarını gözardı edeceğimizi de göstermiyor. Kürt sorunun çözümü konusunda en net görüşleri olan parti CHP'dir. Belki bizim sorunumuz onlara fazla gitmiyor oluşumuzdur. Şu anda sorunu çözerse CHP çözer. Bu konuda tereddütüm yok. HDP, samimi olsaydı 10 maddeden biri 'yüzde 10 seçimini düşürün' olurdu. Neden bunu koymadılar. Neden hükümeti sıkıştırmadılar? Desinler... 

"YÜZLEŞMEKTEN KORKMUYORUZ"

Geçmişimizle yüzleşmekten korkmuyoruz. Hatamız varsa yüzleşiriz. Tek parti dönemi sadece CHP'nin değil hepimiz ortak geçmişi bu. Ayıp bir şey değil ki bu. Biz bunun istismar edilmesini istemiyoruz. Dersim konusunda çağrı yaptık arşivleri açsın diye. Olay Dersim konusunda özür dileme olayı değildir. Partiden biri özür dileyecekse, bu böyle olmaz. Özür dileyecek olan Başbakandır. Erdoğan, Dersim ile ilgili özür dilemedi, gerekirse dileriz dedi. Dersim'de acılar yaşanmıştır. Ama oturur bunları inceleriz. Gerekirse özür dilenir mesele biter. Dersim sürgünlerinin toprağı ellerinden alındı. O toprakların verilmesi lazım.Dersim olaylarıyla ilgili Tunceli'den alıp Ankara'ya götürülen bir arşiv var. O arşive ulaşmak istedim. Ama hükümet izin vermedi. Buradan tekrar yineliyorum. Ben de Dersim sürgünüyüm. İzin verin bakayım o belgelere... 

ÇÖZÜM SÜRECİ

Kürt sorunu için ben hükümete kredi açan bir genel başkanım. Biz ülkesini seven, huzuru isteyen bir parti olarak her şeye rağmen silahlar bırakılacaksa bundan memnun oluruz. Neden ölüm olsun? O zaman siyasette gerçek rayına oturur. Ülkenin çıkarları üzerine bir siyaset yapılır. Kürt sorunu çözülürse siyaset ülke çıkarlarına yönelik olacaktır. Biz bu sorunu toplumsal destek alarak çözeriz ve bunu halka anlatırız. 

İÇ GÜVENLİK PAKETİ

AKP'nin İç Güvenlik Paketi'ni geri çekip komisyona getirmesi lazım. Bu yasa geçerse Türkiye cezaevine döner. Bu yasaya herkes karşı çıkıyor. MHP, HDP, CHP. Eski cumhurbaşkanı Abdullah Gül de karşı çıkıyor."Erdoğan'ın oturduğu koltuk Cumhurbaşkanlığı koltuğu değildir"Cumhurbaşkanı Erdoğan'a ben ne söyliyeyim. Çankaya'daki koltuk boş. Bir şey söylemek istemiyorum.  Erdoğan, tarafsızlık konusunda ettiği yemine sadık kalmıyor. Ben nasıl tanıyayım Erdoğan'ı? Bir cumhurbaşkanı ben tarafsızlığı kabul etmiyorum diyemez. Biz Abdullah Gül'ü de eleştirdik. Ama bu eleştireler hep siyasi eleştiriydi. Sayın Erdoğan'ın oturduğu koltuk Cumhurbaşkanlığı koltuğu değildir. Kimse kusura bakmasın. Tarafsızlığını korursa saygı duyarız. Cumhurbaşkanı tarafsızlığını yitirdiği için eleştiriliyor.Anayasa değişmeli ama önce darbe hukukunu değiştirmeliyiz. Anayasa'ya göre yemin ettikten sonra Anayasa'yı tanımıyorum demek olmaz. 

"BELKİ İLERİDE CHP'DE HERKES ÖN SEÇİMLE GELECEK"

Biz hakkıyla hakim gözetiminde CHP'de ön seçim yapıyoruz. Belki ileriki günlerde CHP'de herkes ön seçimle gelecek. Bu vesileyle parti üyelerine bir çağrı yapıyorum. Parlamentoya kadın, genç, dinamik insanları gönderin. 55 yerde ön seçim yapıyoruz. Önümüzdeki dönemde herkes CHP'de ön seçime girecek. 

SEÇİME DOĞRU...

Üzülüyorum Şafak Pavey ve Aykan Erdemir siyaseti bırakıyor ama iş bitmiş değil. Önder Sav ve Deniz Baykal da ön seçime giriyor. 

NEREDEN ADAY OLACAK?

Benim nereden adaylığımı koyacağım henüz belli değil. Aldığımız kararların arkasında duracaksınız. Önemli olan kişiler değil, partidir. Ankara, İstanbul ve İsmir 1. bölgelere kadın aday yerleştireceğiz. 

"O İDDİALARI GERÇEKÇİ BULMUYORUM"

CHP sağa kayıyor iddialarını gerçekçi bulmuyorum. Sağdan soldan isimler CHP'ye geliyorsa bizim görüşlerimizi savunduğu içindir. Başörtülü adaylar inşallah seçilirler. 

OY HEDEFİNİ AÇIKLADI

AKP 2002'de Türkiye'nin yapısının, oyların dağılımını aşağı yukarı tahlile ediyoruz. Biz yüzde 35 oy ile iktidar oluruz. Biz bu oranı alırsak AKP iktidar olamaz. Buradan net çağrı yapıyorum. Yüzde 35'ü geçecek çabayı bütün CHP'lilerin göstermesi lazım. Başarının ölçüsü iktidar olmaktır. Oy oranımızda bir düşüş olursa, elbetteki gereği yapılır. 

"ALPER TAŞ'A MİLLETVEKİLLİĞİ ÖNERDİM, KABUL ETMEDİ AMA..."

ÖDP Genel Başkanı Alper Taş'a CHP'den milletvekililği önerdim. Alper bey bunu kabul etmedi. Ben ısrarımı sürdüreceğim. Seçildikten sonra partisine geçebilir. Gelmesini istiyorum. 

SÜMEYYE ERDOĞAN'A SUİKAST İDDİASI

CHP hiç bir zaman parelelle işbirliği yapmadı. Sümeyye Erdoğan'a yönelik suikast iddiaları bir tezgah. Bunu yapanlar MİT'in içindeki bir grup. Bunu yakında açıklayacağız. Umut Oran neden böyle bir şey yapsın? İddialar deli saçması ama biz mahkemede bu iddiaların hesabını soracağız. CHP'ye kimler tezgah kurmaya çalışılıyor, hepsini biliyoruz.