CHP ve MHP'nin meclis başkanı adayları belli oldu

CHP ve MHP meclis başkanlığı için adaylarını belirledi. CHP'nin adayı Deniz Baykal, MHP'nin adayı ise Ekmeleddin İhsanoğlu oldu.

Yayınlanma Tarihi: 24.06.2015 13:41
Değiştirme Tarihi: 24.06.2015 15:47

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında toplanan MYK'da Antalya Milletvekili Deniz Baykal'ın TBMM Başkanlığı'na aday gösterilmesi kararlaştırıldı. Saat 10.00'da başlayan ve yaklaşık 1,5 saat süren toplantıda potansiyel adaylar arasında deneyimiyle çıkan Baykal'ın ilk turu 30 Haziran'da yapılacak TBMM Başkanlığı seçimlerinde partinin adayı olması benimsendi. Parti kulislerinde Baykal'ın hem MHP hem HDP'den üçüncü ve dördüncü turda oy alacağı öngörülüyor. Baykal'ın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yaptığı görüşmenin ardından şansının düştüğü yorumları yapılmıştı.

 

İlk yorumlar

 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin Meclis Başkanı adayı olması için Antalya Milletvekili Deniz Baykal'a teklifte bulunduklarını, onun da kabul ettiğini söyledi.

 

Kılıçdaroğlu, Deniz Baykal'ın adaylığının ardından "Baykal, Meclis Başkanı olsun diye rica ettik" dedi. Deniz Baykal ise "Seçilirsem tarafsız bir Meclis Başkanı olacağım" diye konuştu. 

 

MHP'nin adayı Ekmeleddin İhsanoğlu

 

MHP'nin İstanbul Milletvekili Ekmeleddin İhsanoğlu MHP'nin Meclis Başkanı adayı oldu.


İhsanoğlu, Cumhurbaşkanlığı seçiminde CHP ile MHP'nin ortak adayı olarak seçime girmişti. İhsanoğlu, ilk turda Cumhurbaşkanı seçilen Recep Tayyip Erdoğan karşısında seçimi kaybetmişti. MHP listesinden milletvekili seçilen İhsanoğlu'nu MHP yönetimi Meclis Başkanı adayı gösterme kararı aldı. İhsanoğlu'nun adaylığıyla ilgili dilekçe Meclis Başkanlığı'na verilecek.

Etiketler: aday