CHP'nin 300 seçim bölgesinde adayları belli oldu

CHP'nin 300 seçim bölgesinde adayları belli oldu
Yayınlanma Tarihi: 10.02.2014 10:22 | Değiştirme Tarihi: 10.02.2014 10:09

CHP lideri Kılıçdaroğlu başkanlığında toplanan Parti Meclisi'nde, aralarında bazı illerin de bulunduğu 300 seçim bölgesindeki belediye başkan adayları belirlendi. CHP lideri Kılıçdaroğlu başkanlığında toplanan Parti Meclisi'nde, aralarında bazı illerin de bulunduğu 300 seçim bölgesindeki belediye başkan adayları belirlendi.

PM'de İzmir'in kalan 17 ilçesinin ve Ankara'nın ilçelerinin adayları da netleşti. Kadıköy ve Çekmeköy dahil, kalan 200 seçim bölgesinde aday belirme yetkisi ise Merkez Yönetim Kurulu'na (MYK) devredildi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, MYK'nın ardından adayların durumlarının görüşüldüğü PM'ye başkanlık etti. Genel merkez binasında gerçekleştirilen ve 13 saat süren PM'de, daha önce 900 adayını belirleyen CHP, 300 adayını daha netleştirdi.

CHP, Trakya'da mevcut belediye başkanlarını değiştirdi. Buna göre, Edirne'de Recep Gürkan (milletvekili), Kırklareli'de Mehmet Siyam Kesimoğlu (milletvekili), Tekirdağ'da Kadir Albayrak Belediye Başkan Adayı oldu.

Toplantıda, CHP için önemli seçim bölgelerinden olan Çankaya için bu ilçenin eski belediye başkanlarından Doğan Taşdelen'in oğlu Alper Taşdelen aday gösterildi. Yenimahalle Belediye Başkanlığı adaylığı için mevcut başkan Fethi Yaşar uygun bulundu.

PM toplantısı, özellikle İstanbul'un ilçe belediye başkanlıkları üzerinde uzun tartışmalara sahne oldu. Bakırköy, Beşiktaş, Kadıköy ve Çekmeköy adayları üzerinde anlaşma sağlanamaması üzerine saat  23.30 sıralarında PM toplantısına ara verildi. Arada, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu, Yerel Seçim Aday Belirleme Komisyonu üyeleri ile Genel Başkan Yardımcıları Gürsel Tekin, Erdoğan Toprak ve İstanbul İl Başkanı Oğuz Kaan Salıcı yaklaşık 2 saat süren bir toplantı gerçekleştirdi.

Yapılan görüşmenin ardından PM toplantısına geçildi. Toplantıda, İstanbul'un ilçeleri, sabaha karşı 5 sularında gizli oylama yapılarak belirlendi.

Bu sırada Maltepe'den iki otobüsle genel merkez binasına bir grup partili geldi. Maltepe'de mevcut Belediye Başkanı ve Aday Adayı Mustafa Zengin'i destekleyen yaklaşık 60 kişilik grup, parti önünde sloganlar attı.

İstanbul Beyoğlu'na Mustafa Sarıgül'ün eski eşi Aylin Kotil aday gösterildi. Beşiktaş'ta İsmail Ünal'ın yerine Murat Hazinedar, Bakırköy'de Bülent Kerimoğlu aday gösterilmesi uygun görüldü.

İzmir adayları netleşti

CHP PM'de, İzmir'in kalan 17 ilçesinin tamamının adayları belirlendi. Böylece İzmir'in tüm ilçeleri netleşmiş oldu.

Konak'ta Hakan Tartan'ın yerine eski İzmir Baro Başkanı Sema Pektaş, Buca'da Ercan Tati'nin yerine eski belediye başkanlarından Ahmet Piriştina'nın oğlu Levent Piriştina aday gösterildi.

Belirlenen adaylara ilişkin kesin listenin bugün açıklanacağı bildirildi.

Öte yandan, PM'de İstanbul Kadıköy ve Çekmeköy'ün de aralarında bulunduğu 200 seçim bölgesi için adayları belirme yetkisinin MYK'ya verildiği kaydedildi.

CHP binası önünde bir grup partili protesto düzenledi

Bu arada, İstanbul Maltepe'den otobüslerle partinin genel merkez binasına gelen bir grup partili, Maltepe Belediye Başkanı Mustafa Zengin'in tekrar aday gösterilmemesi üzerine uzun süre çeşitli sloganlar atarak ve partinin çıkış kapılarını otobüs ve minisüsle kapatarak protesto etti. 

Bunun üzerine, CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran ile Grup Başkanvekili Mehmet Akif Hamzaçebi eylemcilerle görüşme yaptı. Eylemcilerden bazı temsilciler de görüşme için parti binasına alındı.

Yaklaşık 2 saat süren eylemin ardından Kılıçdaroğlu ve PM üyeleri parti binasından sabah saat 07.00 sularında ayrıldı.  (AA)

Türkiye'den iki ilçeye büyük onur!

Bitlis Valiliği, İtalya'nın Greve in Chianti kentinde gerçekleştirilen Uluslararası Cittaslow İcra Kurulu Toplantısı'nda, Bitlis'in Ahlat ile Muğla'nın Köyceğiz ilçelerinin, "sakin şehir" üyeliğinin kabul edildiğini duyurdu.

Bu tuzağa dikkat! Karşınıza çıkarsa sakın tıklamayın

Emniyet yetkilileri, sosyal medya sitelerinde banka ismi ve logolarını taklit ederek sahte sitelere yönlendirdikleri kullanıcıların hesap bilgilerini çalıp dolandırıcılık yapan kişilere karşı dikkatli olunması yönünde uyarıda bulundu. 

e-Devlet üzerinden 5 yeni hizmet daha

Resmi işlemlerin neredeyse tamamının tek bir tıkla halledebileceği alan haline gelen e-Devlet, 5 yeni işlemi daha hizmete sunuyor.

Aşk-ı Memnu’nun senaristlerinden Romanya’ya dava!

Yayınlandığı dönem Türkiye’de fırtınalar estiren, ardından da dünyanın pek çok ülkesinde yüksek izlenme oranlarıyla büyük başarılara imza atan Ay Yapım’ın efsane dizisi Aşk-ı Memnu’nun senaryo yazarları Ece Yörenç ve Melek Gençoğlu, Romanya’nın ünlü televizyon kanalı Antena 1’e dava açtı.