Çeyizi için çalışmaya başladı, 66 yıldır aynı şeyi yapıyor! Sadece 4 kez izin kullandı...

Henüz 20 yaşındayken evlilik için çeyiz alabilmek için işe giren 86 yaşındaki Budimirka Mladenovic, 66 yıldır aşçılık yapıyor. İşe girdiği günden bu yana yalnızca 4 kez izin yapan Budimirka Mladenovic, yuvası olarak düşündüğü restorana bir ömür adadı. Budimirka Mladenovic ayrıca Sırbistan'da çalışan en yaşlı aşçı unvanını taşıyor. 

Yayınlanma Tarihi: 23.11.2020 13:09
Değiştirme Tarihi: 23.11.2020 13:09
Çeyizi için çalışmaya başladı, 66 yıldır aynı şeyi yapıyor! Sadece 4 kez izin kullandı...

Sırbistan'ın Novi Pazar şehrinde yaşayan 86 yaşındaki Budimirka Mladenovic, Buda Nine olarak tanınıyor. Tüm hayatı yöresel yemeklerin yapıldığı restoranda geçen Budimirka Mladenovic, yoksul bir ailenin kızı olarak dünyaya gelmiş. 

Haber ile ilgili metin girin!.

O dönem kadınların çalışmasının hoş karşılanmadığını belirten Budimirka Mladenovic, maddi sıkıntılar ve annesinin zoruyla işe başladığını belirtti. 

Restoranlara o yıllarda meyhane gözüyle bakıldığını ve buraların genç bir kızın çalışması için uygun yerler olmadığını kaydeden Mladenovic, çeyizini düzebilmek için çalışmak zorunda olduğunu dile getirdi.

Haber ile ilgili metin girin!.

Restoranın bağlı olduğu otelde kendisine bir oda tahsis edilen Budimirka Mladenovic, maddi zorlukları aştığında da evlilik fırsatı bulamamış. 

Haber ile ilgili metin girin!.

Mladenovic, "İşim benim hayatım oldu. Geceleri 'Yarın ne pişirsem?' diye düşünmeye başladım. Restorana gelen misafirlerin tabaklarını bitmiş gördüğümde çok mutlu oluyorum." ifadelerini kullandı. 

İşini severek yaptığını söyleyen Mladenovic, 20 yıl önce emekli olmasına rağmen hayatını adadığı mesleğini bırakmadı. Bunu aklından hiç de geçirmediğini ifade eden Mladenovic, Şehre gelen üst düzey konukların da yaptığı yemekleri lezzetli bulduğunu aktardı. 

Haber ile ilgili metin girin!.

Mladenovic, yemeklerinden yeme imkanı bulan en değerli misafirinin ise eski Yugoslavya Devlet Başkanı Josip Broz Tito olduğunu belirtti. Budimirka Mladenovic, yaşı ilerlemesine rağmen sağlığı el verdiği sürece yemek pişirmeye devam edeceğini sözlerine ekledi.

Kaynak: AA