Çeşme'deki hortumdan sonra konuştu: "50 senede kazandığımı 50 saniyede aldı"

İzmir Çeşme'de dün meydana gelen hortumda çoban Yusuf Görmez, önce çatısı çöken evde bulunan ailesinin, ardından da demir yığınları altında kalan çiftlikteki hayvanların yardımına koştu. 

Yayınlanma Tarihi: 12.02.2021 15:51
Değiştirme Tarihi: 12.02.2021 15:51
Çeşme'deki hortumdan sonra konuştu: '50 senede kazandığımı 50 saniyede aldı'

Dün İzmir Çeşme'de yaşanan hortum felaketi, Şaban Özen'in 250 büyükbaş hayvanının bulunduğu çiftliğe de zarar verdi. Hortum çiftlikteki demir çatıyı ve bitişikteki evin çatısının da çökmesine neden oldu. Çiftlikte çobanlık yapan Yusuf Görmez, çatısının büyük bölümü çöken evlerinden aile bireylerini çıkardıktan sonra hayvanların yanına koştu. Durumu çiftlik sahibi Özen'e bildiren Görmez, demirlerin altında kalan hayvanları güvenli alana götürdü. Çiftlikte 4 hayvan yaralandığı için telef olmadan kesilirken diğerleri de başka çiftliğe sevk edildi.

Yaşadıklarını anlatan Yusuf Görmez, "Hortum bir anda şimşek gibi geldi. Bizim ev çiftliğin bitişiğinde hemen oraya koştum. Kapıyı zorla açıp çocukları dışarı çıkardıktan sonra hayvanlara gittim. Evde, eşim, oğlum, gelinim ve 3 de torunum vardı. Bazı hayvanlar demirlerin altında kalmıştı, onları kurtardım. Bir süre sonra çevreden gelen komşular da yardımcı oldu." dedi. 

"UCUZ ATLATTIK"

Görmez'in eşi Suphiye Görmez ise evdeki eşyaların üzerlerine yıkıldığını anlattı. Afeti ucuz atlattıklarını dile getiren Görmez, "Hiçbir şey göremedim. Evin içerisinden çıkamadık. Her şey 1 saniyede oldu. Çocuklar içerideydi, evin çatısı çöktü. Tüm eşyalar kırıldı. Kızların kafasına cam geldi ama bir şeyleri yok. Allah bizi kurtardı" şeklinde konuştu. 

CAMLAR KIRILDI... 

Görmez'in gelini Meral Görmez de sanki bomba patlamış gibi büyük bir gürültü duyduklarını söyledi. Camların kırılıp, çatının çöktüğünü vurgulayan Görmez, "Dışarı kaçalım dedik, kaçamadık. Tüm eşyalar kırıldı. Evde hiçbir şey kalmadı. Biz kendi derdimize düştük. Saniyelik bir şey oldu. Deprem desen deprem değil bir anda camlar patladı. Çocukları korumaya çalıştık" dedi. 

"UÇAK DÜŞTÜ SANDIM"

Öte yandan çiftlik sahibi Şaban Özen de hortum nedeniyle hayvanların çatı demirlerinin altında kaldığını anlatarak, "Allah korudu yoksa hepsi ölürdü. Şu anda 4-5 tane hayvanı kestik. Buradaki hayvanları başka çiftliklere naklediyoruz. Burada 250 hayvan vardı. Çatıdan hiçbir şey kalmadı. Allah kimseye göstermesin. Ben de gürültüyü duydum, uçak düştü sandım. Ben dışarı çıktığımda çoban aradı. 50 senede kazandığımı 50 saniyede aldı gitti" açıklamasını yaptı. 

(AA)