CERN ve Fermilab'da çalışan fizikçi Emrah Tıraş anne ve babasını şaşırttı: Öğretmen olmanı bekliyorduk

Antalya'da çiftçilik yapan ailenin 4 çocuğundan en küçüğü olan 33 yaşındaki Emrah Tıraş, ABD'de bulunan dünyanın en büyük parçacık fiziği laboratuvarları CERN ve Fermilab'da çalışmalar yürütüyor. 2 yıl önce anne ve babasını ABD'ye davet edip çalıştığı laboratuvarı gezdiren Emrah Tıraş, annesinin kendisine söylediklerini geçtiğimiz günlerde sosyal medyada paylaşarak gündeme geldi. Anne Durkadın Tıraş oğlunun çalıştığı yeri görünce, 'Biz senin öğretmen olmanı bekliyorduk. Sen çok ilerletmişsin, galiba artık öğretmen olmayacaksın' diyerek şaşkınlığını dile getirdi. Bu sözleri sosyal medyada anlatan Emrah Tıraş, bir anda çok konuşulan bir isim haline geldi. Emrah Tıraş, o günkü anısını ve şu sıralar neler yaptığını; kısaca hayat hikayesini DHA'a anlattı. İşte Emrah Tıraş kimdir sorusunun cevabı...

Yayınlanma Tarihi: 30.06.2020 11:17
Değiştirme Tarihi: 30.06.2020 11:17
CERN ve Fermilab'da çalışan fizikçi Emrah Tıraş anne ve babasını şaşırttı: Öğretmen olmanı bekliyorduk

Ailesi Antalya Döşemealtı ilçesinde çiftçilik ile uğraşan Emrah Tıraş, 4 kardeşin en küçüğü. Köy okulunda başlayan eğitim hayatını Atatürk Üniversitesi Fizik bölümünde devam ettirdi ve oradan da ABD'ye uzanan bir yolcuğun ilk adımlarını burada attı. Emrah Tıraş ABD Iowa Üniversitesi'ne çalışamlara başadı, doktora tezini dünyanın en büyük parçacık fiziği laboratuvarı olan CERN'deki CMS deneyi için geliştirdiği dedektör sistemleri ve fizik analizlerini yaptığı nötrino parçacıkları üzerine yazdı.

Haber ile ilgili metin girin!.

Çalışmlarını Ferbilab ve CERN'de deneme fırsatı doğdu. Aldığı teklifi kabul ederek çalışmalarını burada devam ettirdi. 2018 yılında da ikiz çocukları dünyaya geldi. Bunun üzerine Antalya'daki anne ve babasını ABD'ye davet etti ve onlara çalıştığı yeri gösterme fırsatı da buldu.

Haber ile ilgili metin girin!.

Anne Durkadın Tıraş ve baba Osman Tıraş, oğlunun çalıştığı laboratuvarları gezdi ve bir hayli şaşırdı. 

Anne Tıraş, oğlunun çalıştığı laboratuvarı görünce, 'Biz senin öğretmen olmanı bekliyorduk. Sen çok ilerletmişsin, galiba artık öğretmen olmayacaksın' dedi. Annesinin bu sözünü yaklaşık 2 yıl sonra sosyal medya hesabında paylaşan Dr. Emrah Tıraş'ın paylaşımı, binlerce kişi tarafından beğenildi. Dr. Tıraş, Türkiye'de önümüzdeki yıllarda kurulmasını hayal ettiği, simülasyonlarını geliştirdiği uluslararası Nötrino Araştırma Merkezi ve Ar-Ge Dedektörü Projesi'ni gerçekleştirmek istiyor.

Haber ile ilgili metin girin!.


Anne Durkadın Tıraş, oğlunu çiftçilik yaparak, pazarcılık yaparak, süt satarak okuttuklarını ifade etti. Çalıştığı yerde her memleketten insan var diyen Durkadın Tıraş, 'Biz onu öğretmen geldi, öğretmen gitti diye biliyorduk. Oğlumuzu öğretmen sanıyorduk ama o yükselmiş. Biz onun bu derecelere ulaşmasından çok memnunuz" dedi.'


Baba Osman Tıraş da oğlunun öğretmen olmasını istediğini ifade etti. Oğlunun çalıştığı yerleri görünce onunla gurur duyduğunu söyleyen Osman Tıraş, "Bizi çok gururlandırdı ama ülkesine dönmesini istiyoruz" diye konuştu.