Cep telefonu satışında yeni dönem! İşte detaylar

Türk Standartları Enstitüsü (TSE), kullanılmış cep telefonlarının yenilenerek satışa sunulması için bir dizi standart belirledi. İşte o yenilikler 

Yayınlanma Tarihi: 18.02.2021 10:00
Değiştirme Tarihi: 18.02.2021 10:00
Cep telefonu satışında yeni dönem! İşte detaylar

TSE'nin getirdiği yenilikler şöyle:


Mobil Cihaz Kayıt Sistemi üzerinden klonlanmış, kayıp, çalıntı cihaz olup olmadığı kontrol edilecek. IMEI numarası beyaz listede bulunmayan ikinci el cep telefonlarının yenileme işlemi yapılmayacak. Fonksiyon kaybı olup olmadığı tespit edilecek. Cihazın performans testleri yapılacak. BTK kayıtlarından kontrol edilecek.

Müşterinin beyanı veya taahhüdü alınacak. Yenileme merkezi, telefonun fabrika ayarlarına getirilmesini sağlayacak. Yenilenen ikinci el cep telefonunun ambalajı, etiketi, garanti belgesi, IMEI numarasını içeren faturası ile reklam ve ilanına, ‘yenilenmiş ürün’ ibaresi yazılacak.

Cep telefonunun ana kartı değiştirildiği zaman bu durum BTK’ya bildirilecek. Yenileme işlemi yapılan ikinci el cep telefonunun elektronik kimlik bilgileri değiştirilmeyecek. Yenilenen cep telefonunun sertifika işlemi yapılacak ve bu sertifika yenilenmiş ürünle birlikte verilecek.

(Milliyet)