Şok iddia! IŞiD celladı Türkiye'de

Yayınlanma Tarihi: 13.07.2015 04:37
Değiştirme Tarihi: 13.07.2015 10:42

‘Cihatçı John’ olduğu söylenen IŞİD üyesi İngiliz vatandaşı eski rap yıldızı Abdülmecid Abdülberi’nin geçen ay Tel Abyad’da yaşanan kaos sırasında Suriye’den Türkiye’ye geçtiği öne sürüldü

IŞİD’in cellatlarından Britanyalı Abdülmecid Abdel Bary’nin cihatçı örgütten kaçmak için Suriye’den Türkiye’ye geldiği iddia edildi. Radikal'in haberine göre bir zamanlar rapçi olan Bary’nin, kendisi gibi IŞİD’den ayrılmak isteyen 50 kadar Britanyalı cihatçıyla yollara düştüğü savunuldu.

İlk zamanlar Abdel Bary Amerikalı gazeteci James Foley’in infaz videosunda yer alan Cihatcı John olduğu sanılıyordu. Ancak Cihatçı John’un aslında Londra’da yaşayan Kuveyt asıllı Muhammed Emwazi olduğu ortaya çıkmıştı. 

Kendisini sığınmacı gibi gösterdi

El Arabiya’nın aktardığı habere göre, Bary geçen ay Tel Abyad’daki çatışmalardan da faydalanarak kaçışını gerçekleştirdi, kendisini sığınmacı olarak göstererek Türkiye’ye giriş yaptı. Grubun neden IŞİD safından ayrılmak istediği ise bilinmiyor. Ancak Batılı cihatçıların koalisyon güçlerinin saldırılarının da etkisiyle son dönemde bölgeden çıkma arayışında olduğu yorumlarına işaret ediliyor.

İki yıl önce cihatçı gruba katılan 25 yaşındaki Bary’nin Suriye’ye dönerse ihanetten dolayı IŞİD tarafından öldürüleceği, Britanya’ya gitmesi halinde ise yakalanacağı korkusuyla saklandığı belirtiliyor.

Haber ile ilgili metin girin!.