Türkiye'den önemli vize açıklaması

Türkiye'den önemli vize açıklaması
Yayınlanma Tarihi: 25.01.2016 16:55 | Değiştirme Tarihi: 25.01.2016 16:55

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türk vatandaşlarının ekim ayından itibaren Schengen bölgesinde vizesiz seyahat edebilmesinin, tüm alanlarda Türk ve AB vatandaşları arasındaki etkileşimin hızla artmasını sağlayacağını söyledi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türk vatandaşlarının ekim ayından itibaren Schengen bölgesinde vizesiz seyahat edebilmesinin, tüm alanlarda Türk ve AB vatandaşları arasındaki etkileşimin hızla artmasını sağlayacağını belirterek, "Böylelikle kamuoyundaki ön yargıların aşılmasına yönelik büyük bir adım atılmış ve üyelik sürecinin önündeki bir engelin aşılması gerçekleşmiş olacak” dedi.

Çavuşoğlu, Ankara Palas’ta düzenlenen Türkiye-Avrupa Birliği (AB) Siyasi Diyalog Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, son dönemde dünyadaki gelişmelerin iki taraf arasında işbirliğinin önemini bir kez daha tüm dünyaya gösterdiğini söyledi.    

Bakan Çavuşoğlu, toplantıda müzakere sürecinin yanı sıra güncel ve bölgesel konuları ele aldıklarını vurguladı.    

Çavuşoğlu, şöyle devam etti:    

"Bugün karşı karşıya kaldığımız sınamalar Türkiye ile AB arasında daha düzenli ve eşgüdümlü bir işbirliği sağlanmasının ne kadar önemli olduğunu gösteriyor. Suriye krizinin bölge ülkeleri ve AB için yarattığı sorunların üstesinden ancak birlikte gelebiliriz. Terörle mücadelede etkin işbirliği dayanışma olmadan başarı sağlamamız mümkün olabilir mi?  Düzensiz göçün yarattığı dalgalanmaları ancak birlikte çözebiliriz. Enerji güvenliği hem Türkiye ve hem de AB için aynı düzeyde önem arz eden bir başka konu.  Türkiye ve AB’nin tüm bu meseleleri daha somut şekilde çözebilmesi için bugün kapsamlı ve faydalı bir görüş alışverişi gerçekleştirdik. Ortak gündemimizde önemli bir yere sahip olan göç eylem planının her iki tarafça uygulaması konusunu da ele aldık. Türkiye bu yöndeki çalışmalarını titizlikle sürdürüyor."    

Ekim ayından itibaren Türk vatandaşlarının Schengen bölgesinde vizesiz seyahat edebilmesi için her iki tarafın da sonuç odaklı bir anlayış içinde sorumluluklarını yerine getirmesi gerektiğini vurgulayan Bakan Çavuşoğlu, “Tüm alanlarda vatandaşlarımızın ve AB vatandaşları arasındaki etkileşimin hızla artmasını sağlayacak. Böylelikle kamuoyundaki ön yargıların aşılmasına yönelik büyük bir adım atmış ve üyelik sürecinin önündeki bir engelin aşılması gerçekleşmiş olacak” diye konuştu.    

Çavuşoğlu, bir gazetecinin, 3 milyar euronun Türkiye'ye ne zaman geleceğine yönelik sorusu üzerine, bu konunun AB’nin iç konusu olduğunu ancak gecikilen her günün sığınmacıların alacağı yardımı da geciktireceğini vurguladı.

"3 milyar euronun verileceğine eminim"

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Frederica Mogherini ise Türkiye ile AB arasında son dönemde tartışma konusu olan Türkiye'deki Suriyeli sığınmacıların desteklenmesi için AB'nin 3 milyar euroluk yardımına ilişkin olarak "AB'nin bu yardımı makul bir süre içerisinde tahsis edeceğinden eminim" dedi.  

AA