Çarpıcı araştırma: Koronayı yenenler sağlık sorunu yaşıyor

Koronavirüsle ilgili yapılan bir araştırmanın sonucu korkuttu. Koronavirüsün ortaya çıktığı Çin'in Vuhan kentinde 4 hastadan 3'ünün, virüse yakalandıktan 6 ay sonra en az bir sağlık sorunu yaşadığı tespit edildi.

Yayınlanma Tarihi: 12.01.2021 15:23
Değiştirme Tarihi: 12.01.2021 15:23
Çarpıcı araştırma: Koronayı yenenler sağlık sorunu yaşıyor

Çinli bilim insanları tarafından koronavirüsle ilgili yeni bir araştırma yapıldı. Bilim insanları, ocak ve mayıs aylarında Vuhan'da koronavirüs tespit edilen 1700 hastayı 6 ay boyunca takip etti. Çalışmanın bulguları, 8 Ocak'ta The Lancet dergisinde yayımlandı. Araştırmacılar, Kovid-19'u yenen hastaların yüzde 76'sında, 6 ay sonra en az bir sağlık sorunu görüldüğünü ortaya koydu.

DEPRESYON, GÜÇSÜZLÜK...

Çalışmada 6 ay sonra bu kişilerin yüzde 63'ünde yorgunluk ya da kaslarda güçsüzlük, yüzde 26'sında uyumakta zorluk ve yüzde 23'ünde depresyon gözlendiği belirtildi. Uzmanlar, Kovid-19'u ağır atlatanların akciğer fonksiyonlarında bozulma ve böbrek işlevlerinde yüzde 13 azalma görüldüğüne de dikkati çekti. Konuyla ilgili açıklama yapan Pekin'de Çin-Japonya Dostluk Hastanesi ve Capital Tıp Üniversitesi Ulusal Solunum Tıbbı Merkezi'nden araştırmacı Dr. Bin Cao, "Kovid-19 çok yeni bir hastalık olduğundan uzun vadeli etkilerini daha yeni anlamaya başlıyoruz" dedi.

(AA)