Çarpıcı araştırma! Delta olana 52 bin TL verecekler

İngiltere'de koronavirüsün Delta varyantı ile ilgili çarpıcı bir araştırma yapılacak. Sağlıklı gönüllülere Delta bulaştırıp inceleyecek olan bilim insanları, katılımcılara 4 bin 500 sterlin yani yaklaşık 52 bin TL ödeme yapacak.

Yayınlanma Tarihi: 28.08.2021 14:36
Değiştirme Tarihi: 28.08.2021 14:36
Çarpıcı araştırma! Delta olana 52 bin TL verecekler

İngiliz bilim insanları, Delta'ya karşı yeni aşılar ve tedaviler geliştirmek amacıyla kasıtlı olarak katılımcıları virüse maruz bırakacak ve gönüllülere 4 bin 500 sterlin yani yaklaşık 52 bin lira ödeyecek. Imperial College London ve Oxford Üniversitesi tarafından gerçekleştirilecek olan deneyler Mart ayında Londra'da başlamıştı. Bu kapsamda 40 sağlıklı genç gönüllü orijinal koronavirüs türüne maruz bırakılmıştı. Ekip şimdi aynı çalışmayı Delta ile yapmak istiyor.

'Meydan okuma denemeleri' olarak adlandırılan bu yöntem kapsamında sağlıklı insanlara kasıtlı olarak virüs bulaştırılıyor ve ardından aşının virüsü temizleyip temizleyemeyeceği test ediliyor.

Bu tip çalışmalar daha önce sıtma, tifo ve grip gibi birçok hastalıkla yapılmıştı. Ancak şu anda dünya çapında yürütülen 23 klinik koronavirüs aşısı denemesinin hiçbiri tartışmalı çalışma yöntemini kullanmadı.

Bu nedenle İngiltere'de yapılan araştırmanın sonuçlarının Delta'yı daha iyi anlamamıza yardımcı olabileceği belirtiliyor.

Kore Hastalık Kontrol ve Önleme Ajansı (KDCA), geçtiğimiz günlerde Delta'nın 300 kat daha fazla viral yüke sahip olduğunu belirlemişti.

Bilim insanları bunun semptomlarının ilk görüldüğü zamanda ortaya çıktığını ve zaman içinde düşüşe geçtiğini duyurmuştu.

Söz konusu çalışmaya göre, Delta olan kişideki viral yük dört günde 30 kata ve dokuz günde 10 kata kadar iniyor. 10 gün sonra ise diğer varyantlarda görülen seviyeye geriliyor.