Canlı yayında korkutan 'mutasyonlu virüs' sözleri: Daha kısıtlayıcı kararlar gelebilir

Covid-19 ile mücadelesini sürdüren Türkiye, son günlerde mutasyonlu virüs ile de karşı karşıya kaldı. Pek çok ilde görüldüğü açıklanan mutasyonlu virüs ve Türkiye'nin genel durumuyla ilgili konuşan Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Kemalettin Aydın, Temmuz ayında Türkiye'nin anormal şekilde normalleştiğini ifade etti. Mutasyonlu virüsle ilgili uyaran Kemalettin Aydın, mutasyonlu virüsün klinik vaka olarak yansımasını çok fazla göremediklerini, matematiksel bir hesaplama ile yayıldığını söyleyebildiklerini ifade etti. Aydın, mutasyonlu virüsü klinik olarak gösterebilirsek 'hayatı daha kısıtlayıcı kararlar gelebilir, gelmelidir' dedi.

Yayınlanma Tarihi: 04.02.2021 14:17
Değiştirme Tarihi: 04.02.2021 14:17
Canlı yayında korkutan 'mutasyonlu virüs' sözleri: Daha kısıtlayıcı kararlar gelebilir

Katıldığı canlı yayında mutasyonlu koronavirüsle ilgili önemli açıklamalarda bulunan Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Kemalettin Aydın, virüsle ilgili mutasyon farklılıklarının klinik olarak görülmeleri halidne yeni tedbirlerin gündeme geleceğini vurguladı.

"DAHA KISITLAYICI KARARLAR GELEBİLİR'

Aydın, "Virüs 1.5 metrede bulaşıyor diyorduk, zamanla 1-2 saat havada kaldığı ortaya çıkarsa başka şeyler konuşmamız gerekir. Mutasyon yeni bir virüs gibi hareket edebilir, bu dalgaya dünden hazırlıklı olmamız lazım. Türkiye'ye de geldiğini biliyoruz. Yüksek hızlı yayılım gösteriyorsa, dünden de fazla hızlı yayılacaktır. 5 binin üzerinde mutasyonu var zaten virüsün. Önemli olan ezberleri bozup bozmadığı. Moleküler girişte bozmaya neden olduğunu görüyoruz. Bunun klinik vaka olarak bize nasıl yansıyacağını şu an için çok görmüş değiliz. Matematiksel bir hesaplama ile yayıldığını söyleyebiliyoruz. Klinik olarak gösterebilirsek hayatı daha kısıtlayıcı kararlar gelebilir, gelmelidir" dedi.

Haber ile ilgili metin girin!.

"TEMMUZ AYINDA ANORMAL NORMALLEŞTİK"

Vaka sayılarıyla insanların davranışları arasındaki etkiye değinen Prof. Aydın, "Toplumda, vaka sayısı 30 binlerden 5 binlere inince gevşeklik oldu. Akdeniz, Anadolu, akrabalık bağları gibi kültürel yapımız söz konusu. Tünelin ucunda ışık gördük kelimesi ile ışığı tutmak aynı şey değil. Biz ışığı görünce, ışığa çıkmış gibi bir psikolojiye kapılıyoruz. Tünelde daha çok yol var. Nedir bu yol? 50 milyon ve üzerinde aşılanmak. Toplumda önemli oranda insanın (koronavirüsü) geçirmiş olması (sürü bağışıklığı). Temmuz ayında biz anormal normalleştik. Şimdi de inşallah bunu anormal normalleşmeye götürmeliyiz" ifadelerini kullandı.