Saldırının detayları kan dondurdu...

Saldırının detayları kan dondurdu...
Yayınlanma Tarihi: 16.10.2015 10:18 | Değiştirme Tarihi: 16.10.2015 10:18

Ankara polisi, 99 kişinin öldüğü katliamı yapan canlı bombaların kimlikleri ve eylemi nasıl gerçekleştirdiğini binlerce görüntüyü izleyerek, kare kare inceleyerek aydınlattı.

Ankara polisi, 99 kişinin öldüğü katliamı yapan canlı bombaların kimlikleri ve eylemi nasıl gerçekleştirdiğini binlerce görüntüyü izleyerek, kare kare inceleyerek aydınlattı.

Milliyet, Ankara’daki barış mitingini kana bulayan bombacılardan birinin, Suruç saldırısını gerçekleştiren Abdurrahman Alagöz’ün IŞİD saflarına katılan ağabeyi olduğunu duyurmuştu. Bu bilginin ardından ikinci ismin, Alagöz’le birlikte canlı bomba olabilecek IŞİD üyeleri listesinde ismi geçen ve uzun süredir yeri tespit edilemeyen Ö. olduğu anlaşıldı.

Yayın yasağı

Ankara Başsavcılığı’nın mahkemeden aldırdığı, canlı bombaların bağlantılarının açığa çıkartılabilmesine yönelik yayın yasağı önceki gün basın yayın organlarına tebliğ edildi. Bu kapsamda kalacak, bağlantılara ilişkin bilgileri aktaramadığımız saldırı öncesinde yaşananlar ise örgütün ne kadar profesyonel hareket ettiğini gözler önüne serdi. Polisin, saldırıdan sonra aralıksız süren çalışmalarıyla elde edilen bilgilere göre, iki canlı bombanın eylem öncesi iz bırakmaması için mensubu oldukları, IŞİD’le bağlantıları bilinen Dokumacılar grubunca profesyonel bir plan yapıldı. Diyarbakır bombacısı Orhan Gönder’in saldırı öncesi otelde kalırken askerlik yoklaması nedeniyle polis tarafından sorgulanmasından hareket eden grup, boşluk bırakmadan saldırının gerçekleştirilmesine yönelik planlama yaptı.

1 saat geçirdiler

İki canlı bomba, katliamdan önceki gün, 9 Ekim’de akşam saatlerinde Suriye sınırından iki ayrı araçla alındı. Gaziantep üzerinden alınan canlı bombalar, Citroen ve Ford marka araçlarla Ankara’ya sabahın erken saatlerinde getirildi. İki canlı bombaya bu araçlarda bombalı yelekler giydirildi.

Konya yolu üzerinde indirilen canlı bombalar, buradaki bir benzincide, üzerlerinde bombalı yelekler olduğu halde yaklaşık 1 saat geçirdi. Daha sonra bir taksiye binen saldırganlar, Kızılay’da taksiden indi. İki canlı bomba daha sonra mitingin Sıhhiye’de yapılacağından hareketle yeniden bir taksiyi durdurdu ve Sıhhiye’ye gitmek istediklerini söyledi.

Saldırganlar taksicinin Kızılay’a çok yakın olan Sıhhiye’nin trafiğe kapalı olduğunu söylemesi üzerine miting programına bakarak Ankara Garı’na gitmeyi kararlaştırdı. Ankara Garı’nın yakınında inen saldırganlar birbirlerinden ayrıldı ve doğrudan kalabalığın içine girdi. Saldırganlar, ayrı noktalara hareketlendikten sonra hiç beklemeden bombaları 4-5 saniye arayla patlattı.  

MOBESE kameralarını saniye saniye tarayan polis, patlamaların merkezinin kameralar tarafından kaydedilmediğini, Gar’ın hemen karşısındaki Ankara Arena’nın kameralarının da alanı flu göstermesi nedeniyle çevredeki görüntülerden tarama yaptı. Alagöz’ün görüntüsüne bu sırada ulaşıldı. Taksiden inen şüpheli şahıslara dikkat eden polis, plakası tam gözükmeyen taksinin peşine düştü. Saptanan numaralar üzerinden yapılan araştırmada taksici bulununca önce araçtan inen saldırganlar tespit edildi sonra bu saldırganların Kızılay’da taksiye binmeden önce buraya da ayrı bir taksiyle geldikleri saptandı. Bu taksicinin de ifadesini alan polis, geriye doğru araştırmalarını sürdürerek saldırının düğümünü çözdü.

Bağlantılar odakta

Diyarbakır, Suruç ve Ankara’yı kana bulayan terör saldırılarının ardından gözlerin çevrildiği IŞİD terör örgütüne üye Türkiye’de canlı bomba eylemi yapabilecek 6’sı kadın 21 kişinin kimlik bilgileri daha önce belirlenmişti. (Milliyet)