Çankaya Köşkü'nde tarihi tören

Cumhuriyet tarihinde ilk kez halkın oyları ile seçilen cumhurbaşkanı olma sıfatını kazanan Erdoğan için Çankaya Köşkü'nde tarihi nitelikte devir teslim töreni düzenlendi.

Yayınlanma Tarihi: 29.08.2014 14:05
Değiştirme Tarihi: 29.08.2014 14:29
Çankaya Köşkü'nde tarihi tören

Cumhuriyet tarihinde ilk kez halkın oyları ile seçilen cumhurbaşkanı olma sıfatını kazanan Erdoğan için Çankaya Köşkü'nde tarihi nitelikte devir teslim töreni düzenlendi.

Cumhuriyet tarihinde ilk kez halkın oyları ile seçilen cumhurbaşkanı olma sıfatını kazanan Recep Tayyip Erdoğan için Çankaya Köşkü'nde tarihi nitelikte devir teslim töreni düzenlendi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'den görevi devraldıktan sonra Çankaya Köşkü'nün bahçesinde verdiği resepsiyona 15 ülkenin cumhurbaşkanı/devlet başkanı, 6 ülkenin meclis başkanı, 12 ülkenin başbakanı, 3 ülkenin cumhurbaşkanı yardımcısı, 7 ülkenin başbakan yardımcısı, 40 civarında ülkenin bakanları, 9 uluslararası örgüt temsilcisinin de aralarında bulunduğu bin 100 yerli ve yabancı davetli katıldı.

Vatandaşlardan sevgi gösterisi
Cumhurbaşkanı Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan, TBMM'deki yemin törenine forsu kapalı cumhurbaşkanlığı makam aracı ile gitti.

TBMM Başkanı Cemil Çiçek'ten mazbatasını alan Erdoğan, Genel Kurul'da yemin ettikten sonra Anıtkabir'i ziyaret etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Anıtkabir’de düzenlenen törenin ardından Başbakanlık Resmi Konutu’na geçti.

Anıtkabir’den ayrılışında, yol güzergahı üzerinde çok sayıda vatandaş ellerinde taşıdıkları Türk bayraklarıyla Erdoğan’a sevgi gösterisinde bulundu, bazı vatandaşlar da balkonlarından Erdoğan’ı selamladı.

Gül çifti, Erdoğan çiftini resmi törenle karşıladı
Cumhurbaşkanı  Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan, Anıtkabir ziyaretinin ardından bir süre Resmi Konut'ta kaldıktan sonra Çankaya Köşkü'ne geçti. Erdoğan çiftini, 11.Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve eşi Hayrünnisa Gül, resmi törenle karşıladı.

Erdoğan'ı Köşk'ün 1 No'lu kapısında, tarihteki 16 Türk devletini temsil eden bayraklar ve Türk bayrağı taşıyan atlı birlik karşıladı. Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan'ın bulunduğu makam aracı, atlı birlik eşliğinde tören alanına geldi.

CSO, 50 sanatçı ile İstiklal Marşı icra etti
Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası (CSO) şef Rengim Gökmen yönetiminde 50'ye yakın sanatçısıyla cumhurbaşkanlığı devir teslim töreninde İstiklal Marşı'nı icra etti.

Devir teslim töreninin ardından cumhurbaşkanlığı makamına çıkan Erdoğan, daha sonra resepsiyona katıldı.

Resepsiyona yoğun katılım
Resepsiyonda yabancı davetlilerin yoğun ilgisi ile karşılaşan Erdoğan, AK Partili milletvekilleri ile sohbet etti.

Erdoğan ayrıca devir teslim töreni ve resepsiyonda hazır bulunan HDP'li miletvekilleri ile de ilgilendi. Erdoğan, HDP'li milletvekilleri Pervin Buldan, Sırrı Süreyya Önder, Hasip Kaplan, Ağrı Belediye Başkanı Sırrı Sakık ile Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde yapımı süren havalimanı hakkında konuştu.

Erdoğan, resepsiyona katılan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz ve kuvvet komutanlarının tebriklerini kabul etti. Özel, Yılmaz ve kuvvet komutanlarıyla sohbet eden Erdoğan, resepsiyona katılan eski futbolcu Rıdvan Dilmen ile de hatıra fotoğrafı çektirdi.

Resepsiyonda hazır bulunan ulusal gazetelerin yayın yönetmenleri de Erdoğan'a tebriklerini iletti. Erdoğan, Hürriyet Gazetesi'nin Genel Yayın Yönetmenliği görevine getirilen gazeteci Sedat Ergin'e yeni görevinin hayırlı olması temennisinde bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, resepsiyonun ardından tören için Türkiye'ye gelen devlet ve hükümet başkanları onuruna akşam yemeği verdi.

Protokolde aksama yaşanmadı
Uluslararası bir organizasyon olarak düzenlenen cumhurbaşkanlığı devir teslim törenine katılan yabancı devlet adamları için üst düzey protokol uygulandı.

Konukların karşılanması ve ağırlanması sırasında herhangi bir sıkıntı ile karşılaşılmaması başarılı bir organizasyon gerçekleştirildiğini gösterdi.

Konuklar için Dışişleri Bakanlığı protokol görevlileri, Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğü uzmanları ve tercümanlar törenler sırasında yoğun çaba gösterdi.

Erdoğan'ın uluslararası konukları
Arnavutluk  Cumhurbaşkanı Bujor Nishani, Benin Devlet Başkanı Thomas Boni Yayi, Bosna Hersek Üçlü Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı Bakir İzzetbegoviç, BulgaristanCumhurbaşkanı Rosen Plevneliev, Etiyopya Cumhurbaşkanı Mulatu Teshome Wirtu, Katar Emiri Temim Bin Hamed Al Sani, Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev, KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Kosova Cumhurbaşkanı Atifete Yahyaga, Makedonya Cumhurbaşkanı Gjorge Ivanov, Moldova Cumhurbaşkanı Nicolae Timofti, Somali Cumhurbaşkanı Hasan Şeyh Mahmud, Togo Devlet Başkanı Faure Essozimna Gnassingbe ve Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbangulu Berdimuhamedov, Gambiya'dan Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı Isatou Njie Saidy, Gana'dan Devlet Başkanı Yardımcısı Kwesi Amissah Arthur, Sudan'dan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Bekri Hassan Salih resepsiyonda ülkelerini temsil etti. 

Resepsiyonda, Arjantin Meclis Başkanı Amado Boudou, Cezayir Ulusal Konsey Başkanı Abdülkadir Bensalih, Fildişi Sahili Meclis Başkanı Guillaume Kigbafori Soro, Kırgız Cumhuriyeti Meclis Başkanı Asylbek Jeenbekov, Rusya Federal Meclisi Devlet Duması Başkanı Sergey Narışkin, Sırbistan Meclis Başkanı Maja Gojkovic de yer alırken, başbakan düzeyinde Azerbaycan Başbakanı Artur Rasizade, Belarus Başbakanı Mikhail V. Myasnikovich, Çad Başbakanı Kalzeube Payimi Deubet, Ekvator Ginesi Başbakanı Vicente Ehate Tomi, Fas Başbakanı Abdelilah Benkirane, Gabon Başbakanı Daniel Ona Ondo, Gürcistan  Başbakanı Irakli Garibashvili, Pakistan Başbakanı Navaz Şerif, Romanya Başbakanı Victor Ponta, Tacikistan Başbakanı Qohir Rasulzoda, Ürdün Başbakanı Abdullah Ensour, Ruanda Basbakanı Anastase Murekezi hazır bulundu.

Resepsiyona katılan diğer yabancı katılımcılar şöyle:

"Karadağ'dan Başbakan Yardımcısı Rafet Husoviç, Kuveyt’ten Başbakan Yardımcısı Şeyh Halid El Carah El Sabah, Malezya'dan Başbakan Yardımcısı Muhyiddin bin Mohd Yassin, Portekiz'den Başbakan Yardımcısı Paulo Portas, Singapur'dan Başbakan Yardımcısı (Ulusal Güvenlik Eşgüdüm Bakanı ve İçişleri Bakanı) Teo Chee Hean, Svaziland'dan Başbakan Yardımcısı Paul Dlamini, Yunanistan Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Evangelos Venizelos, Ermenistan'ın Dışişleri Bakanı Edward Nalbandian, İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, Irak Cumhurbaşkanlığı Başkanlık Divanı Başkanı Nasır El Ani, Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başbakan Neçirvan Barzani, Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Koalisyonu Başkanı Hadi Bahra."

Afganistan, Bahreyn, Bangladeş, Brezilya, Burundi, Burkina Faso, Ermenistan, Filistin, Güney Kore, Güney Sudan, Haiti, Hollanda, Kamerun, Komorlar, Macaristan, Monako, Özbekistan, Suudi Arabistan, Tanzanya, Umman ve Yemen'i dışişleri bakanları temsil ederken, Almanya, Belçika, Cibuti, Çin Halk Cumhuriyeti, Endonezya, Kenya, Kongo, Maldivler, Mali, Moğolistan, Mozambik, Tunus ve Venezuella ise muhtelif bakanlar tarafından devir teslim töreni ve resepsiyonda temsil edildi.

Uluslararası kuruluşların da katılımının yoğun olduğu resepsiyonda, Afrika Birliği Komisyonu İnsan Kaynakları, Bilim ve Teknoloji'den Sorumlu Komiseri Iko unga Martial De Paul, AGİT Genel Sekreteri Lamberto Zannier, Avrupa Konseyi Genel Sekreter Yardımcısı Gabriella Battaini-Dragoni, CICA İcra Direktörü Büyükelçi Gong Jianwei, D-8'in Genel Sekreteri Seyed Ali Mohammed Musavi, EİT Genel Sekreteri Şamil Aleskerov,  KEİPA Genel Sekreteri Kyrylo Tretiak, OECD Genel Sekreteri José Ángel Gurría, ŞİÖ Genel Sekreteri Dmitry Fyodorovich Mezentsev, Türk Konseyi Genel Sekreteri Halil Akıncı da Çankaya'daki törende hazır bulundu.

Erdoğan'ın çocukları da resepsiyondaydı 
Törene, 12. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kızları Esra Albayrak ve Sümeyye Erdoğan, oğlu Bilal Erdoğan, TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Başbakan Vekili Ahmet Davutoğlu ve eşi Sare Davutoğlu, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, Yargıtay Başkanı Ali Alkan, Danıştay Başkanı Zerrin Güngör, Bakanlar Kurulu üyeleri, kuvvet komutanları, AK Parti'li milletvekilleri, HDP'nin bazı milletvekilleri, MİT Müsteşarı Hakan Fidan, Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Türkiye'deki dini cemaatlerin liderleri, bazı üniversitelerin rektörleri, bakan yardımcıları, AA Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdür Kemal Öztürk, şehit yakınları ve gaziler, bazı medya kuruluşlarının temsilcileri, işçi, memur ve işveren sendikalarının temsilcileri katıldı. (AA)