Canan Karatay'dan koronavirüse karşı tavsiye: Koronavirüse karşı sabah akşam karbonatlı suyla gargara yapın

İç Hastalıkları ve Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay, koronavirüs salgınıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Canan Karatay'dan 7 ay sonra “Koronavirüse karşı sabah akşam karbonatlı suyla gargara yapın” tavsiyesi geldi.

Yayınlanma Tarihi: 04.10.2020 09:52
Değiştirme Tarihi: 04.10.2020 09:53
Canan Karatay'dan koronavirüse karşı tavsiye: Koronavirüse karşı sabah akşam karbonatlı suyla gargara yapın

İç Hastalıkları ve Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay, 7 ay sonra koronavirüse karşı tavsiyelerde bulundu.

Canan Karatay, 7 ay sonra “Koronavirüse karşı sabah akşam karbonatlı suyla gargara yapın” tavsiyesi geldi. Uluslararası D Vitamini Konseyi üyesi olduğunu anlatan Canan Karatay, “D vitamininin bağışıklık sistemini güçlendirdiği, hastalıklarla da savaştığı gösterildi.

Güneşten de alınabiliyor. Hastalıklı kişilerde, bilhassa virüs ve bakteri enfeksiyonu olanlarda D vitamini yüksek olduğu zaman hastalanmıyorlar, hastalansalar da çok hafif atlatıyorlar” dedi. Canan Karatay diğer tavsiyelerini ise şöyle sıraladı:

“2012'de yapılan bir çalışma, C vitamininin hakikaten akciğerlere birikmiş sıvıyı temizlediğini gösterdi. Koruyucu olarak bütün hekimlerimizin, sağlık çalışanlarımızın ve halkımızın, vücutlarında D ve C vitaminini yüksek tutmalarını her zaman öneriyorum. Hiçbir virüs alkali denilen ortamda yaşamaz, bu yıllardır söylenen bilimsel bir gerçektir. Bütün arkadaşlarıma, sağlık kurumlarında çalışan herkese ve vatandaşlara sabah-akşam karbonatlı suyla gargara yapmalarını öneriyorum. El yıkamak, uyku ve sıvı almak çok önemli. C vitaminini ağızdan almak çok önemli. Ayda bir mutlaka D vitamini yaptırıyoruz. Bunlar virüslere karşı çok önemli. Deniz ve tuzlu su da çok önemli."

AA