Çalışmalara başlandı: NASA, astronotlarına 23 milyon dolarlık tuvalet için kolları sıvadı

NASA, gelecekte Ay ve Mars'a gidecek olan astronotları için 23 milyon dolar (178 milyon TL) değerindeki tuvaleti, görevler için uygun olup olmadığını test edecek. 

Yayınlanma Tarihi: 02.10.2020 22:22
Değiştirme Tarihi: 02.10.2020 22:22
Çalışmalara başlandı: NASA, astronotlarına 23 milyon dolarlık tuvalet için kolları sıvadı

Astronotlar geliştirilen bu tuvaletten memnun kalırsa 2024 yılındaki Ay görevlerinde kullanabilecek...

Uluslararası Uzay İstasyonunda (ISS) görevli NASA astronotlarının, 23 milyon dolar değerindeki tuvaleti, gelecekte yapılacak Ay ve Mars görevleri için uygun olup olmadığını test edeceği belirtildi.

Geliştirilen tuvaletlerin, kadın anatomisine daha iyi uyum sağlamak için tasarlandığı ifade edildi. 

ASTRONOTLAR UZAYDA TUVATLERİNİ NASIL YAPIYOR?

Milliyet'ten Onur Binay'ın 2018 tarihli haberine göre Astronotlar, idrarlarını yapmak için idrar emen fan ile donatılmış bir huni kullanıyorlar. Dikkat çeken bir sisteme sahip olan bu huni, idrarı çekerek vücuttan çıkarıyor. İdrar, havada süzülemiyor. Ardından bu idrar, astronotların tekrar içme suyu olarak kullanmaları için özel bir işlemden geçiyor. Bu işlemin ise yaklaşık 8 gün sürdüğü belirtiliyor.

Uluslar arası Uzay İstasyonu sakinleri dışkılarını ise gümüş bir kutunun üstünde bulunan plaka boyutundaki deliğe yapıyor. Daha sonra plastik torba içinde mühürlenen dışkı, bir sonraki uzay çöp gününe kadar bekletiliyor. Eldiven giyilerek yapılan 'paketleme' işlemi sonrası dışkılar, dünya atmosferine girildiğinde yanarak yok oluyor. 

Etiketler: nasa - astronot tuvaleti