Cacabey kimdir? İşte Gökbilimci Cacabey'in hayatı hakkında bilgiler

Cacabey kimdir sorusunun yanıtı birçok vatandaş tarafından merak edilen ve sorgulanan isimlerin başında yer almaya başladı. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin astronot kelimesiyle ilgili Gökbilimci Cacabey'in isminin konulması için verdiği öneri sonrasında birçok kişi 'Cacabey kimdir?' sorusuna yanıt aradı. Peki, Cacabey kimdir? İşte Cacabey hakkında merak edilen bilgiler.

Yayınlanma Tarihi: 10.02.2021 12:29
Değiştirme Tarihi: 10.02.2021 12:29
Cacabey kimdir? İşte Gökbilimci Cacabey'in hayatı hakkında bilgiler

Cacabey kimdir sorusunun yanıtı, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin yaptığı açıklamanın ardından birçok kişi tarafından araştırılmaya başladı. Gökbilimci Cacabey, Kırşehir'e büyük hizmetleri bulunmuş tarihi bir kişiliktir. Peki, Cacabey kimdir? İşte Gökbilimci Cacabey'in hayatı hakkında bilgiler.

CACABEY KİMDİR?

Ceceli aşiretinin beyi olan Emir Bahaddin Caca’nın oğlu olan Cacaoğlu Nureddin Cebrail, 1240’ta Kırşehir’de doğdu. Kırşehir’e büyük hizmetlerde bulunmuş, büyük ve tarihi şahsiyettir. Adı edebileşmiş bu devlet adamı “ Cacabey” adıyla ün kazanmıştır.

Selçukluların son yıllarında düzen bozulduğu için iller valiler ile yönetiliyordu. Eskişehir Emiri olarak görülen Caca Bey, bir süre Tokat’ta kaldıktan sonra Kırşehir’e bey olmuştur.

Kırşehir Beyi iken, Emirhor olan Eseddedin İsyanı’nı bastırdı. Elbistan Savaşı’na katıldı. Orada Mısır Memlük Sultanı Baybars’a esir düştü. Baybars bütün esirleri serbest bırakınca Caca Bey Şam’dan Kırşehir’e döndü. Bir hükümdar gibi Kırşehir’de hüküm süren Caca Bey’in ünü, kısa sürede her tarafa yayıldı.

Genç yaşında zekasını göstererek üstün hizmetlerde bulunan Caca Bey, kısa zamanda büyükler arasına karıştı. Mevlana, yazdığı mektupta onu övmüş, başarısını tescil etmiştir. Aralarındaki birçok görüşmede de bu konuyu dile getirmiştir. Özel Türkçe konuşan, emirleri ve devlet yazışmalarında Türkçe yazan Caca Bey, kendi idaresinde olan Hacı Bektaş ile de ilgilenmiş, onu himaye etmiştir.

Anadolu’da bir çok hayır kurumu yaptırmıştır. Bu arada Eskişehir’de bir cami ve bir han yaptırmış, 17 cami ve zaviyeyi de onarıma almıştır. Kırşehir’de bu gün bir mimari anıt olarak yükselen Caca Bey Medresesi’ni de yaptırmıştır. Devrin fakültesi gözüyle bakılan bu binada Türkçe eğitimi veriyordu. Arapça ve Acem dili ile de eserleri vardır. Ayrıca İslam Hukuku ile felsefe ve tasavvuf dersleri de öğretiliyordu. Kubbesi açık ve altında bir kuyunun bulunduğu Cacabey Medresesi’nde kuyuya yansıyan yıldızlar incelenir, bunlar üzerinde araştırmalar yapılırdı. Bundan anlaşıldığına göre, bu medrese o dönemlerde astronomi araştırmaları yapılıyor, matematik, fizik, kimya gibi konularda eğitim veriyordu.